Libyjská pobřežní stráž zachránila 500 migrantů, většinou z Maroka

Libyjská pobřežní stráž ve středu u pobřežního města Sabráta zachránila 500 migrantů, kteří se tísnili na 18 metrů dlouhé dřevěné lodi, jež měla namířeno k italským břehům. Libyjci se k lodi přiblížili ve chvíli, kdy chtělo běžence zachránit plavidlo nevládní organizace Sea-Watch a odvézt je do Evropy, napsala agentura Reuters.

Tripolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění migranti v Tripolisu | Zdroj: Reuters

Libyjský bezpečnostní zdroj uvedl, že loď, na které se běženci vydali k evropským břehům, byla přeplněná a hrozilo, že se potopí. Migranti byli převezeni do Tripolisu, kde jim příslušníci libyjského Červeného půlměsíce poskytli humanitární pomoc. Později budou přemístěni do záchytných center.

Mluvčí organizace Sea-Watch uvedl, že její plavidlo dostalo instrukce od řídícího centra italské pobřežní stráže, aby nechalo záchrannou akci na libyjské lodi. Pokud by migranty zachránila nevládní organizace, byli by převezeni do Evropy.

Mezi uprchlíky bylo více než deset žen. Podle mluvčího pobřežní stráže pocházelo více než 300 lidí z Maroka, 145 z Bangladéše, 23 z Tuniska a několik z dalších afrických či blízkovýchodních zemí.

Mezinárodní organizace uvádí, že v současné chvíli je v Libyi 800 tisíc až milion lidí, kteří doufají, že se doplaví do Evropy. Většina z nich pochází ze subsaharské Afriky. Asi 7000 až 8000 migrantů se nyní nachází ve 20 libyjských záchytných centrech.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. V posledních třech letech se každý rok z Libye do Itálie přeplavilo více než 150 tisíc migrantů. Podle Mezinárodní organizace pro migraci se letos zatím do Evropy dostalo po moři 44 209 uprchlíků. Téměř 1100 jich cestou zahynulo nebo jsou pohřešováni.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme