Libyjská revoluce dorazila do metropole Tripolisu
Dějištěm krvavých protivládních protestů v Libyi se pět dnů od jejich vypuknutí poprvé stala i metropole Tripolis. Pořádkové síly tam proti demonstrantům nasadily slzný plyn a v ulicích se podle svědků rozléhala těžká střelba. Brutální zákroky proti nespokojencům s režimem plukovníka Kaddáfího si podle aktuální neoficiální bilance vyžádaly už přes dvě stovky obětí, hlavně v centru nepokojů v Benghází na východě země.
V ojedinělé reakci režimu vystoupil v libyjské televizi Kaddáfího syn Saif al Islam. Kaddáfí junior přiznal určité chyby policistů a vojáků, kteří zasahovali proti demonstrantům.
Připustil také, že se odpůrci režimu zmocnili zbraní i tanků a obsadili několik vojenských objektů, armáda ale podle něj stojí plně za režimem a vláda je připravená hájit své postavení silou do poslední kulky.Tvrzení Human Rights Watch o 233 obětech považuje Kaddáfího syn za přehnaná.
Ze snahy o vyvolání občanské války a rozbití Libye na malé státečky obvinil mladší Kaddáfí skupiny podnikatelů, odborářů a islamistů. Jako gesto ústupku nabídl Saif al Islam Libyjcům demokratické reformy.
Ještě dnes se sejde libyjský parlament, aby projednal jasný program reforem. "Vláda zvýší v zemi platy,“ slíbil v projevu k lidu Kaddáfí junior, jehož otec se k napjaté situaci a protivládním protestům zatím nevyjádřil. Reformy mají zahrnovat novou ústavu a liberální zákony.
Reakce ze zahraničí
Spojené státy analyzují projev Kaddáfího syna s cílem zjistit, zda jsou vyhlídky pro nějaké smysluplné reformy v Libyi. Protivládní protesty na Blízkém východě považují za svobodný projev touhy po demokracii. Zároveň varují hlavně Libyjskou vládu před násilným potlačováním demonstrací.
Evropské unie vydala prohlášení, ve kterém odsoudila represe proti pokojným demonstrantům a vyjádřila lítost nad násilím a smrtí civilistů. Podle Bruselu by měly libyjské úřady přestat blokovat internet a mobilní sítě. Evropská unie také očekává, že libyjské úřady budou plně spolupracovat při ochraně občanů ze států Evropské unie.
Rakousko zahájilo přípravu na případnou evakuaci svých občanů i lidí z dalších zemí Evropské unie, když vyslalo letoun na Maltu. České ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Libyi, aby se vyhýbali veřejným shromážděním a nejezdili na východ země.