Libyjská vláda i rebelové bojují o přízeň Židů a Izraele

Světová organizace libyjských Židů uznala rebely v Benghází za legitimní libyjskou vládu. Informuje o tom izraelský tisk. Organizace sdružuje asi 200 tisíc Židů, kteří museli uprchnout nebo se vystěhovali z Libye, a teď žijí hlavně v Izraeli a Itálii. Uznání povstalecké vlády přišlo krátce poté, co se židovskou komunitu a Izrael pokusil oslovit naopak libyjský režim Muammara Kaddáfího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Přechodné národní rady Libye Mahmúd Jibríl (uprostřed) na schůzce v Bruselu | Zdroj: ČTK

Jak informovala izraelská televize, Kaddáfí vyslal do Izraele tajnou delegaci, která se souhlasem izraelských tajných služeb jednala s vůdkyní opozice Cipi Livniovou. Kaddáfí se podle citovaných zdrojů snaží zabránit, aby Izrael nezačal podporovat povstalce. I přes bojovnou rétoriku totiž udržoval židovský stát s libyjským režimem pragmatické vztahy.

Kaddáfího syn Sajf al-Islám například nabízel odškodnění Židů, kteří museli z Libye v minulosti uprchnout. Poslední zprávy ale svědčí o tom, že komunita libyjských Židů se už rozhodla pro podporu libyjských rebelů, kteří od února usilují o svržení vlády.

Břetislav Tureček, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme