Libyjské kmeny se sjednocují v odporu vůči Kaddáfího režimu

Náčelníci 61 libyjských kmenů vyzvali k ukončení Kaddáfího vlády v zemi. Žádají svobodnou a demokratickou Libyi bez diktátora a jeho rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci pochodují před rakví svého spolubojovníka zabitého v Misurátě Kaddáfího vojáky | Zdroj: Reuters

„Váš čas vypršel, v zájmu jednoty země musíte odejít,“ vzkázali náčelníci všech libyjských kmenů Muammaru Kaddáfímu v poselství, které inicioval francouzský intelektuál Henry Bernard Lévy. Ten minulý měsíc přesvědčil prezidenta Nicolase Sarkozyho o nutnosti zasáhnout na obranu povstalců.

Společné prohlášení se ve formě letáků rychle šíří i v těch částech Libye, které zůstávají pod kontrolou Muammara Kaddáfího.

Kmenoví vůdci požadují odchod diktátora a obnovení jednoty země, která podle nich musí zůstat domovem všech Libyjců s hlavním městem v Tripolisu. Nová Libye má být podle nich svobodnou a občanskou společností.

Kaddáfího vojáci přesto pokračují v akcích proti povstaleckým městům. Z nepřesných ruských raketových systémů GRAD ostřelují města Zintan a Misuráta na západě země.

Ze samotné Misuráty je vytlačily údery NATO a povstalecké síly. Kaddáfího dělostřelectvo přesto stále útočí na přístav, kde čekají na evakuaci asi dva tisíce uprchlíků.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme