Libyjskou národní radu tvoří intelektuálové i přeběhlíci od Kaddáfího

Britský premiér David Cameron nevyloučil, že Británie ‘za jistých okolností‘ dodá zbraně libyjským povstalcům, zatím se o tom ale prý nerozhodlo. V podobném duchu se předtím vyjádřil americký prezident Obama. Ozývají se však hlasy, že libyjská opozice není z hlediska Západu příliš ‘čitelná‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Zástupce libyjské Národní rady Mahmúd Šaman v Londýně řekl, že libyjští povstalci žádají spíš o politickou podporu než o zbraně. „Ale když dostaneme obojí, bude to báječné," uvedl. Opoziční radu jako prozatímní vládu zatím uznaly Francie a Katar.

Bezpečnostní poradce Andor Šándor na Rádiu Česko upozornil, že libyjská opozice není z hlediska Západu příliš ‘čitelná‘:

Přehrát

00:00 / 00:00

O libyjské opozici jsme na Rádiu Česko mluvili s analytikem Šádím Shanaahem z nevládní organizace Glopolis.

„Dneska nejsme dost dobře schopni přečíst, kdo vlastně opozici představuje, do jaké míry je to opozice režimu, do jaké míry jde o kmenovou záležitost v Libyi. A neumíme si představit, co se může stát v případě, že Kaddáfí bude svržen a opozice, kterou teď podporujeme, se dostane k moci.“

Jak na Rádiu Česku přiblížil analytik Šádí Shanaah z nevládní organizace Glopolis, libyjskou Národní radu, která má přes třicet členů, tvoří směs různých intelektuálů, některých vzdělaných na Západě, dále místních lidí, kteří byli angažovaní třeba v právním systému.

„Ale jsou tam také přeběhlíci, kteří působili ve vládě Kaddáfího. Samozřejmě jsou tam také lidé, kteří reprezentují rody, které byly významné před Kaddáfího revolucí. A jsou tam lidé reprezentující tradiční konzervativní náboženské rodiny,“ dodal.

Všechny podle něj sjednocuje požadavek, aby bylo zvoleno plénum, ve kterém vznikne nová ústava země a aby došlo k demokratickým volbám.

Fakt, že opozice není tolik známá, je pozitivní

„Je to hodně obecné, ale tak to většinou bývá při revolucích. Jednotná opozice se bude štěpit až v případě, že se dostane k moci. Ale základním požadavkem je konec šíleného režimu Kaddáfího, který se naprosto vymykal i ve srovnání s ostatními arabskými režimy,“ uvedl

Riziko, o kterém se hovoří, že Západ si v Libyi vyzbrojí budoucího nepřítele, označil Shanaah za velký alarmismus. „Jsou to přehnaná slova. Fakt, že opozice není tolik známá, je pozitivní. Protože nebyla zformována na Západě a dosazená západními mocnostmi a není tak ani vnímána v Libyi, což ostře kontrastuje s případem v Iráku.

Ondřej Černý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme