Libyjský atentátník z Lockerbie umírá

Libyjec, usvědčený z provedení bombového atentátu proti americkému dopravnímu letadlu nad skotským Lockerbie, je v rodinném domě v Tripolisu a zřejmě umírá. Abdala Basata Muhammada Migrahího vypátral reportér CNN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdel Baset al Migrahí na archiv. snímku z r. 2002 pořízeném z videozáznamu | Zdroj: Reuters

Atentáníkův syn mu řekl, že jeho otec přestal jíst a občas upadá do komátu. Skotské úřady propustily al Midžrahí z vězení před dvěma roky a umožnily mu návrat do Libye ze zdravotních důvodů.

CNN pak o Migrahím mluvila mimo jiné s Johnem Flynnem, jehož syn zahynul u Lockerbie. "On dostal rozkaz, on byl pouze člověkem, který vykonal rozkaz pana Kaddáfího. V tom spočívá jeho vina. Přál bych si aby šel Migrahí znovu do vězení, spolu s Kaddáfím. Pokud ale zemře v Libyi, nebudu z toho mít srdeční záchvat. Především doufám, že klíčoví lidé brzy pomohou usvědčit toho, kdo bombový útok na letadlo nařídil."

Jenom několik hodin před objevem někdejšího teroristy americkým zpravodajem oznámila nová libyjská vláda, že nevydá zpátky do Skotska muže, který spáchal teroristcký útok patrně na zakázku právě svrženého diktátora Kaddáfího.

Migrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme