Libyjský ministr Músa Kúsa má v Británii co vysvětlovat

Skotská prokuratura bude jednat se zástupci britského ministerstva zahraničí. To totiž vyslýchá libyjského ministra zahraničí Músu Kúsu, který je pátým dnem ve Velké Británii. Skotským vyšetřovatelům jde o angažmá Kúsy při atentátu na letadlo americké společnosti Panam v prosinci roku 1988 nad skotským městečkem Lockerbie, kdy zahynulo 270 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa

Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa | Zdroj: Reuters

Přítomnost Kúsy ve Velké Británii vyvolala značnou kontroverzi. Premiér David Cameron označil jeho útěk za velkou ránu prohnilému režimu Muammara Kaddáfího.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu libyjského ministra zahraniční mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek

Podle novináře a spolupracovníka českého rozhlasu 6 Jana Jůna přinesla Kúsova emigrace spokojenost poslanců parlamentu, že jeden z nejvyšších představitelů Kaddáfího režimu se rozhodl Kaddáfího opustit a hlavně se dozvědí podrobnosti o situaci ve štábu plukovníka Kaddáfího, jaká je jeho vojenská situace a dozví se řadu podrobností o tom, do jaké míry libyjské tajné služby organizovaly teroristické útoky po celém světě včetně Británie.

„Co přesně měl společného s atentátem na letadlo Panam se musí osvětlit, ale je jisté, že měl klíčovou roli ve vyjednávání o kompenzacích pro rodiny atentátníků. Předseda policejní asociace Anglie a Walesu řekl, že Kúsa bude vyslýchán také v souvislosti s vraždou policistky Ivone Flatcherové před libyjským velvyslanectví v Londýně v roce 1984. Tento případ nebyl nikdy vyřešen, a proto by Músa Kúsa mohl hodně vysvětlit,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Cameron byť povolil britským tajným službám a diplomacii s Kúsou vyjednávat zároveň upozornil, že spolupráce s britskou stranou Kúsovi nezaručí imunitu. Mnozí Britové chtějí, aby byl Músa Kúsa postaven před soud za zločiny, kterých se údajně dopustil. Jedním z nich může být spolupráce na teroristickém útoku v letadle nad Lockerbie.

„Na druhé straně někteří tvrdí, že pokud by existovaly nějaké důkazy o jeho přímém namočení v útoku (na Lockerbie), tak by britská zpravodajská služba MI6 nedostala povolení s ním vyjednávat," podotkl Jůn. Přednost by dostalo soudní vyšetřování a ne současná péče tajných služeb o Kúsu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru kolem přítomnosti Músy Kúsy ve Velké Británii popsal v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu spolupracovník ČRo 6 v Londýně Jan Jůn

Podle informací britských listů zmizel Kúsa z Libye poté, co řekl kolegům, že jede do Tuniska na léčení. Jeho konvoj přejel opravdu tuniskou hranici a na tuniském letišti mu pracovníci britské tajné služby MI6 pomohli pronajmout soukromé letadlo, které ho přepravilo na malé letiště nedaleko Londýna.

Jeho manželka, jedno z jeho dětí a další členové jeho rodiny jsou stále v Tripolisu. V Británii studují dvě jeho dcery a syn studuje v USA.

Patricie Polanská, Martin Křížek, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme