Libyjský parlament chce upevnit bezpečnostní situaci, USA ze země stáhly část diplomatů

Libyjce trápí nejistá bezpečnostní situace. Nová vláda se urychleně snaží vybudovat z povstaleckých milicí pravidelnou armádu a poslanci sepsali zákon, který v krajním případě umožňuje vyhlásit výjimečný stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

libyjské vlajky | Foto: Martin Dorazín

Libyjská vláda oznámila, že se všechny ozbrojené povstalecké formace musí podřídit jednotnému velení armády, jinak se ocitnou mimo zákon.

V Benghází, metropoli odbojného východu, už od včerejška velí všem milicím jeden důstojník. Libyjci ale zatím těmto změnám moc nevěří.

„Zbraně, zbraně mezi lidmi. Potřebujeme silné vedení, abychom se pohnuli kupředu,“ zaznívají názory mezi lidmi, „nemáme pořádnou armádu ani silnou policii, státní aparát je slabý a vláda bezmocná. Stát se může cokoli.“

Mezitím Američané se dočasně stahují z libyjského Tripolisu. Části pracovníků tamního velvyslanectví to nařídilo ministerstvo zahraničí v obavě před opakováním násilností, při kterých 11. září zahynuli čtyři Američané, včetně velvyslance.

Počet stažených zaměstnanců libyjské ambasády ale Washington tají. Do Libye by se Američané mohli vrátit už příští týden, pokud to bezpečnostní situace dovolí.

Dnes po pátečních modlitbách se očekávají další protesty v Tripolisu i Benghází. Zdejší americký konzulát ale zůstává prázdný a hlídá ho libyjská ochranka. Spojené státy se domnívají, že za útokem, při kterém zahynul velvyslanec Chris Stevens, stojí teroristé z Al-Káidy.

Martin Dorazín, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme