Libyjský soud odsoudil k trestu smrti zahraniční zdravotníky za nákazu dětí HIV
Trest smrti. Takový rozsudek vynesl libyjský soud v procesu s pěti bulharskými zdravotními sestrami a palestinským lékařem obžalovanými z úmyslného nakažení více než 400 dětí virem HIV. Šlo o už druhé soudní řízení v této věci. Předchozí rozsudek ukládající zdravotníkům absolutní trest nejvyšší libyjský soud loni zrušil a nařídil nové jednání. Obhájci obžalovaných po vynesení dnešního verdiktu prohlásili, že se znovu odvolají.
Obžaloba viní bulharské zdravotní sestry a palestinského lékaře, že úmyslně nakazili virem HIV 426 dětí v nemocnici ve městě Benghází. Přes 50 dětí už na AIDS zemřelo. Zdravotní sestry se ke spáchání činu přiznaly, tvrdí ale, že je k doznání ve vězení nutili násilím. Obhajoba uvádí, že hlavní vinu za šíření viru nesou špatné hygienické podmínky v nemocnici.
Podle zprávy francouzského experta, kterou obhájci soudu předložili, se virus ve zdravotnickém zařízení objevil už v roce 1997. Tedy rok před příchodem sester do nemocnice. Jeho závěry potvrdila i analýza mezinárodního týmu expertů zveřejněná na počátku prosince v časopise Nature. Soud ale tyto argumenty neuznal.
Bulharský ministr zahraničí Ivailo Kalfin řekl, že jej rozsudek hluboce zklamal. "Je vidět, že libyjský soud stejně jako v prvním procesu odmítl vzít v úvahu všechny nové a nejčerstvější vědecké informace i naprosto jasné, očividné důkazy o nevině bulharských sester," vyjádřil se Kalfin. Bulharská diplomacie a vláda se podle něj budou snažit apelovat na libyjské státní úřady, aby, jak je to v tamním systému možné, zasáhly do soudního řízení a nechaly důkazy provést.
Výrok tribunálu kategoricky odsoudil i bulharský parlament. Podle jeho předsedy Georgiho Pirinského svědčí délka soudního řízení a přehlížení důkazů expertů o zpolitizování procesu. Vyzval proto mezinárodní společenství k nátlaku na Libyi, aby vězněné zdravotníky propustila. K reakcím bulharských politiků se přidal i komisař EU pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini, který verdikt označil za "velké zklamání".
Verdikt přivítaly rodiny postižených dětí. Po vyslechnutí rozhodnutí soudu začali někteří z rodičů plakat a volat "Bůh je velký". Naopak obhájce zdravotních sester prohlásil, že proces nebyl ani spravedlivý, ani nestranný.
Šestice zdravotníků byla k nejvyššímu trestu odsouzena už v roce 2004. V dalším roce však libyjský nejvyšší soud verdikt zrušil a nařídil nový proces. Ten začal letos 11. května a obžaloba žádala stejně jako při prvním procesu trest smrti. Argumentuje mimo jiné tím, že obvinění se k úmyslné nákaze již jednou přiznali.