Libyjským rebelům se nedaří dobýt Syrtu, boje pokračují

V severolibyjské Syrtě, jedné z posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího, pokračují intenzivní střety mezi jeho stoupenci a silami prozatímní vlády. Syrská televize mezitím odvysílala další audionahrávku Muammara Kaddáfího. Svržený vůdce vyzval Libyjce k masivnímu odporu proti novému libyjskému vedení. Zároveň varoval před podobným osudem představitele rozvojových zemí, které uznaly libyjskou Přechodnou národní radu. Kde se Kaddáfí zdržuje stále není jasné, spekuluje se právě o Syrtě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina utíká z obléhaného libyjského města Syrta

Rodina utíká z obléhaného libyjského města Syrta | Zdroj: Reuters

Ze Syrty, kde žilo asi 75 tisíc obyvatel, už kvůli bojům uprchly tisíce lidí. Mezinárodní Červený kříž tam včera dopravil další, od soboty už třetí dodávku pomoci, hlavně zdravotnické potřeby a pitnou vodu.

Situaci na místě popsal zpravodaj BBC Jonathan Head: "Jsme svědky zatím největšího útoku, jaký jsme tu zažili. Kolem je 5, 6 tanků, pálí směrem k centru města, které je docela blízko, tak 2 kilometry odsud. Síly prozatímní vlády nasadily rakety, minomety, doslova všechno, co mají k dispozici. Ráno tudy, to znamená od západu, projely stovky vozidel plných vládních bojovníků. Od východu přicházejí síly z Benghází, míří do centra. Je to rozhodující bitva o Syrtu a vládní síly doufají, že se jim podaří zlomit odpor Kaddáfího stoupenců, anebo - což by by bylo ještě lepší, přesvědčit je, aby se vzdali," informoval Head.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj BBC Jonathan Head informuje o situaci v Syrtě přímo z místa bojů

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance mezitím v Bruselu podpořili pokračování operace NATO v Libyi. Mise prý skončí, až se podaří zlikvidovat všechna ohniska odporu, nebo až o to požádá libyjská přechodná povstalecká vláda. Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr vysvětlil, proč je dobytí Syrty pro prozatímní vládu tak důležité:

"Je to především ze symbolického hlediska, protože Syrta je rodištěm Muammara Kaddáfího, jsou tam soustředěni jeho největší přívrženci, a to město je jakousi ideologickou baštou režimu. Dá se to do jisté míry přirovnat k významu Tikrítu v saddámovském Iráku," uvedl Visingr.

Právě v Syrtě se možná Kaddáfí skrývá. "Je to jedna z velmi pravděpodobných možností. Druhá je, že se může skrývat u beduínských kmenů na jihu Libye, třeba někde kolem města Sabhá, protože tam on má také velice dobré vazby," dodal Visingr.

Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové je pravděpodobné, že Syrta nakonec bude dobyta, to ale neznamená konec bojů. "Rebelům se zatím dařilo jenom částečně udržovat si dobytá území, a tentokrát se opravdu zdá, že už mají ve své moci polovinu Syrty, nějaké důležité její části, a navíc to město nedostává dodávky vody nebo elektřiny, takže je pravděpodobné, že se nakonec odpor zlomí. To ale ještě nebude znamenat úplný konec bojů, ještě zbývá město Baní Valíd, které také ještě nebylo dobyto a o kterém se vedou rozhovory," řekla ve Světě o jedné na Rádiu Česko Zora Hesová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné na Rádiu Česko byla analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová

Prozatimní rada podle Hesové vydala nedávno prohlášení, že do měsíce po dobytí Syrty bude jmenována nová vláda, kde nebudou figurovat dnešní důležití představitelé. Vláda bude mít za úkol do 8 měsíců zorganizovat volby.

Ohlášení odstoupení předních osobností je podle Hesové poměrně překvapující. Nastalo ale prý proto, že se vůči vládě ovládané povstalci v Benghází zvedla vlna odporu ze strany revolucionářů v Tripolisu a také ze strany islamistů a vůdců rebelů, kteří chtěli mít podíl na vládě. Odstup je podle ní kompromisem. Libye se sice zbaví známých tváří, ale je to důkaz, že nová politická elita Libye se nesnaží udržet u moci za každou cenu.

Operace NATO v Libyi by podle současného plánu měly skončit v prosinci, ale podle toho, co tento týden zaznělo v Bruselu nelze vyloučit, že se prodlouží.

Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme