Libyjští duchovní: boj proti Kaddáfímu je svatou povinností každého muslima

Situace v Libyi čím dál tím víc připomíná občanskou válku. Vláda ztrácí kontrolu nad městy, ze kterých prchá policie. Navzdory krvavému pokusu o potlačení protestů demonstrují lidé i v Tripolisu. Dnes zapálili parlament a policejní stanici. A podle některých zdrojů už kontrolují většinu hlavního města. Demonstranti dobyli i několik armádních skladů a mají tak k dispozici těžkou vojenskou techniku včetně tanků. Množí se spekulace o tom, že Muamar Kaddáfí uprchl ze země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjec odnáší části lidského těla u nemocnice Al-Jalaa v Benghazi | Zdroj: ČTK

Podle humanitárních organizací při nepokojích zemřelo už přes 200 lidí. A brutálních útoků přibývá. Vojáci v Tripolisu zaútočili například na ambulanci, která zachraňovala postřelené demonstranty.

Protesty se rozšířily i do ropného průmyslu. Kmenová náčelníci odmítají dodávat strategickou surovinu, dokud se situace neuklidní. Dělníci v rafinériích stávkují a zahraniční těžařské společnosti evakuují své zaměstnance.

Na protest proti krvavému zásahu armády rezignoval i libyjský ministr spravedlnosti. Náboženští představitelé v Libyi vydali prohlášení, že odpor proti Kaddáfímu je v tuto chvíli svatou povinností každého muslima.

Dvě libyjské stíhačky a dvě civilní helikoptéry se sedmi lidmi přistály asi před hodinou na Maltě. Všechny stroje opustily libyjský vzdušný prostor bez povolení. Vojenští piloti prý uprchli ze základny v Benghází, když ji dobili demonstranti. Lidé z vrtulníků tvrdili, že jsou Francouzi pracující na ropných vrtech. Jen jeden z nich měl ale skutečně francouzský pas.

Ondřej Bouda, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme