Libyjští povstalci a Kaddáfího síly bojují o strategickou Adždábii

Letouny NATO zničily v uplynulých 24 hodinách 25 tanků, se kterými jednotky Muammara Kaddáfího útočí na města Misuráta a Brega. Otevřela se ale také druhá fronta a boje včera a dnes zachvátily město Adždábia. Na místě je zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřební průvod v Benghází za bojovníky zastřelené Kaddáfího ozbrojenci

Pohřební průvod v Benghází za bojovníky zastřelené Kaddáfího ozbrojenci | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Je to pohřeb tří lidí, které zabil Kaddáfí,“ překládá mi pokřik vedoucí muzea Chátim, kolem kterého auta s kamarády mrtvých právě projíždějí. Zahynuli v bojích u Adždábie, kterou z pouště přepadly Kaddáfího jednotky.

Problém je v tom, že tito vojáci z tanků a transportérů přesedli do pikapů, svlékli uniformy a vypadají stejně jako povstalci. Je proto těžké určit, které části tohoto dvousettisícového města ovládají povstalci a které jsou pod kontrolou Kaddáfího vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Martin Dorazín v reportáži o bojích o libyjské město Adždábia

Ve stanu na náměstí v Benghází bouřlivě diskutují místní lidé a popíjejí k tomu silný libyjský čaj, který vaří v otlučeném hrnci uprostřed. Není těžké odhadnout, že spílají Kaddáfímu a jeho žoldnéřům z afrických zemí.

Pan Jusef mě nabádá, abych nevěřil libyjské státní televizi: „Mluvčí režimu v Tripolisu vzal novináře do Misuráty, aby demonstroval, že toto město mají pod kontrolou. Začalo se ale střílet a mluvčí utekl první. Kaddáfího režim i jeho televize – to jsou samé lži. Kaddáfí už 42 let vyvražďuje vlastní národ. Komu chce vládnout? Kamenům nebo budovám?“

„Prezident Reagan Kaddáfího nazval šíleným středomořským psem,“ připomíná slavnou přezdívku pan Faráž.

Do Benghází má dnes přijet delegace pěti prezidentů zemí Africké unie, kteří se pokoušejí vyjednat příměří a najít politické řešení. Jusuf ani Faraž nesouhlasí s názorem, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení:

„Říkají, že tuto válku nemůžeme vojensky vyhrát. My jsme ale daleko slabší než Kaddáfí. Dejte nám stejné zbraně jako má on a my vám dokážeme, že tato situace má vojenské řešení. To se teprve uvidí, jestli dokážeme osvobodit Libyi nebo ne.“

Politické řešení podle obou starších pánů spočívá jedině v zahraničním uznání prozatímní vlády.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme