Libyjští povstalci dostávali zbraně z Francie. Africká unie protestuje

Africká unie kritizuje Francii za shozy zbraní libyjským povstalcům. Její předseda řekl, že pokud dojde k vyzbrojení obyvatelstva, může se z Libye stát další Somálsko. Navíc se podle afrických politiků zbraně nakonec dostanou k teroristům, kteří v Africe unášejí Evropany. A tak Francouzi jen zadělávají na problémy do budoucna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci u vrtulníků Gazelle a Tiger z letadlové lodi Tonnerre, které v sobotu bombardovaly Libyi | Foto: ČTK/AP, Arnaud Roine

Francouzská armáda přiznala, že do berberských oblastí v okolí Tripolisu shazovala zbraně. Mělo jít jen o lehké pěchotní pušky a munici. Paříž tvrdí, že takové dodávky nejsou v rozporu s embargem OSN, protože jde o zbraně určené k sebeobraně civilního obyvatelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mezinárodním incidentu mluvil na Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Francouzský tisk ale píše o tajných depeších, které potvrzují, že Berbeři dostali také útočné pušky, kulomety a protitankové střely, aby mohli zahnat Kaddáfího jednotky a obklíčit Tripolis.

Také Londýn zvažoval možnost tajně vyzbrojit povstalce, ale nakonec od toho upustil, protože se obával mezinárodní reakce i právních důsledků. Generální tajemník severoatlantické aliance řekl, že NATO určitě nekoordinovalo vyzbrojování povstalců a ani žádná další spojenecká země to v tuto chvíli nemá v plánu.

Dosud se libyjští povstalci tvářili, že zbraně dostávají z Kataru. Teď tvrdí, že Francouzi už s dodávkami přestali a oni si našli další zdroj.

Muammar Kaddáfí je v Africe poměrně oblíben, hodně pomáhal jiným africkým zemím. Financoval jak rozvojové projekty, tak válečné konflikty. Má tedy mezi africkými vůdci řadu přátel. A Africká unie se proti němu zatím otevřeně nepostavila. Naopak kritizuje, jak vzdušnou kampaň NATO, tak třeba mezinárodní zatykač na Kaddáfího.

I v Africe si ale mnozí uvědomují, že nastal čas, aby Kaddáfí odstoupil. Jen toho chtějí dosáhnout jednáním. Takže diplomaté raději šetří ostrými slovy, aby mohli fungovat jako prostředník mezi libyjskou vládou a povstalci. A na summit Africké unie dorazili i delegáti z Přechodné národní rady v Benghází.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme