Libyjští povstalci dostávali zbraně z Francie. Africká unie protestuje

Africká unie kritizuje Francii za shozy zbraní libyjským povstalcům. Její předseda řekl, že pokud dojde k vyzbrojení obyvatelstva, může se z Libye stát další Somálsko. Navíc se podle afrických politiků zbraně nakonec dostanou k teroristům, kteří v Africe unášejí Evropany. A tak Francouzi jen zadělávají na problémy do budoucna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci u vrtulníků Gazelle a Tiger z letadlové lodi Tonnerre, které v sobotu bombardovaly Libyi

Francouzští vojáci u vrtulníků Gazelle a Tiger z letadlové lodi Tonnerre, které v sobotu bombardovaly Libyi | Foto: Arnaud Roine | Zdroj: ČTK

Francouzská armáda přiznala, že do berberských oblastí v okolí Tripolisu shazovala zbraně. Mělo jít jen o lehké pěchotní pušky a munici. Paříž tvrdí, že takové dodávky nejsou v rozporu s embargem OSN, protože jde o zbraně určené k sebeobraně civilního obyvatelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mezinárodním incidentu mluvil na Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Francouzský tisk ale píše o tajných depeších, které potvrzují, že Berbeři dostali také útočné pušky, kulomety a protitankové střely, aby mohli zahnat Kaddáfího jednotky a obklíčit Tripolis.

Také Londýn zvažoval možnost tajně vyzbrojit povstalce, ale nakonec od toho upustil, protože se obával mezinárodní reakce i právních důsledků. Generální tajemník severoatlantické aliance řekl, že NATO určitě nekoordinovalo vyzbrojování povstalců a ani žádná další spojenecká země to v tuto chvíli nemá v plánu.

Dosud se libyjští povstalci tvářili, že zbraně dostávají z Kataru. Teď tvrdí, že Francouzi už s dodávkami přestali a oni si našli další zdroj.

Muammar Kaddáfí je v Africe poměrně oblíben, hodně pomáhal jiným africkým zemím. Financoval jak rozvojové projekty, tak válečné konflikty. Má tedy mezi africkými vůdci řadu přátel. A Africká unie se proti němu zatím otevřeně nepostavila. Naopak kritizuje, jak vzdušnou kampaň NATO, tak třeba mezinárodní zatykač na Kaddáfího.

I v Africe si ale mnozí uvědomují, že nastal čas, aby Kaddáfí odstoupil. Jen toho chtějí dosáhnout jednáním. Takže diplomaté raději šetří ostrými slovy, aby mohli fungovat jako prostředník mezi libyjskou vládou a povstalci. A na summit Africké unie dorazili i delegáti z Přechodné národní rady v Benghází.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme