Libyjští povstalci hlásí úspěchy. Boje se přesouvají stále blíž metropoli

V Libyi se opět bojuje. Střety se přesouvají stále blíže k metropoli. I v Tripolisu samém přitom podle posledních zpráv dochází k protestům. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je ale podle svých slov stále odhodlán bojovat do posledního muže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti Kaddáfímu ve městě Brega | Zdroj: ČTK

K pokračování odporu až do svržení Kaddáfího dnes vyzval povstalce ve městě Bajdá také bývalý ministr spravedlnosti Džalíl, který se postavil do čela nespokojenců. Nejnovější zprávy pro vysílání Českého rozhlasu odeslal přímo z centra odporu Beghází náš zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Libye se do vysílání Českého rozhlasu hlásí reportér Martin Dorazín

Jak informoval, bojuje se u města Závíja západně od Tripolisu. Boje si tam vyžádaly jenom dnes až padesát mrtvých, dalších nejméně třista lidí je zraněno. Plukovník Kaddáfí a jeho jednotky tak už jsou obklopeny v hlavním městě, kde panuje velké napětí. Lidé nesmějí vycházet na ulici, hlídají je příslušníci gard. Na místo protestů v Tripolisu se podle svědků začaly sjíždět polovojenské jednotky a ozývala se otamtud střelba. Není jasné, jestli jsou na místě nějaké oběti.

Kaddáfí má stále k dispozici letectvo, kterým bombarduje důležitá místa, jako je město Ras Lanuf, kde je ropný terminál. To znamená, že fronta se posunula už směrem k Tripolisu asi o 200 kilometrů, což značí, že povstalci postupují.

Úloha médií

„V zemi začínají pomalu na povstalecké části fungovat nezávislé média. Jsou to především rozhlasové stanice, které plní nesmírně důležitou roli, protože lidé mají možnost srovnat si, co říkají státní média ovládané Kaddáfím a jak to vypadá ve skutečnosti,“ připomněl Martin Dorazín.

společná modlitba odpůrců Kaddáfího v Benghází | Foto: ČTK/AP

Velice důležitou roli hraje i vysílání satelitních televizních stanic Al-Arabíja a Al-Džazíra.

Počet lidí prchajících z Libye přesáhl 180 tisíc. Evropská Unie proto uvolní více peněz na pomoc uprchlíkům a otevřela také letecký most z Tuniska do zemí, ze kterých lidé utíkající před boji v Libyi pocházejí.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme