Libyjští povstalci hledají a vyšetřují Kaddáfího africké žoldnéře

Nyní už svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je sice na útěku, ale stále hrozí návratem k moci. To už ale není moc reálné - povstalci ovládají většinu země a usilovně pátrají po Kaddáfím, jeho klanu i nájemných vojácích, kteří svlékli uniformy a vmísili se mezi obyčejné lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasy najímaných žoldáků v bývalé náborové kanceláři | Foto: Martin Dorazín

Hodně žoldnéřů přišlo ze saharské a subsaharské Afriky - černoši jsou teď hodně podezřelí a stěžují si na šikanu nebo pronásledování. Po zemi působí gardy dobrovolníků, které po Kaddáfiho vojácích pátrají a provádějí jejich předběžné vyšetřování, než je předají oficiální justici.

Zařízení, kde v Tripolisu takové vyšetřování probíhá, navštívil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín. Původně se zde nacházel Kaddáfího náborová kancelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z bývalé náborové kanceláře v Tripolisu

„Tohle byla kancelář s velmi špatnou pověstí. Nacházela se tu spousta zbraní, munice a zaměstnanců. Kaddáfí tady najímal žoldnéře, kteří do Libye původně přišli za normální prací z chudých afrických zemí. Tady jim vzali pasy a udělali z nich vojáky - ve skříni jsme našli spousty jejich pasů,“ ukazuje mi dokumenty najímaných žoldnéřů - cizinců jeden z dobrovolných vyšetřovatelů jménem Aimen.

Organizace na obranu lidských práv se hodně zajímají o to, jak se povstalci k zajatcům chovají. Národní přechodná rada vyzvala Libyjce, aby zachovali chladnou hlavu a předali zajatce soudům. Alespoň v tomto revolučním zařízení se podle těchto instrukcí snaží postupovat. Redaktor Radiožurnálu Martin Dorazín navštívil toto zařízení nečekaně a bylo zřejmé, že dobrovolní vyšetřovatelé neměli čas nic připravit nebo naaranžovat.

„Tenhle černoch byl zřejmě příslušníkem Kaddáfího milicí. Nevíme to ale jistě, a proto ho vyšetřujeme. Neustále ale mění své výpovědi a tím se stává hodně podezřelý. Chytili jsme ho v autě když se pokoušel proklouznout městem. Dáváme mu jídlo, než ho předáme jiným vyšetřovatelům. Je tady v klidu a bezpečí,“ popisuje zacházení se zajatci Amen.

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme