Libyjští povstalci ovládli komplex Muammara Kaddáfího

Libyjští povstalci plně ovládli komplex Báb al-Azízíja v centru hlavního města. Ten byl jednou z posledních bašt libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Stovky rebelů oslavují střelbou do vzduchu. Libyjský velvyslanec u Organizace spojených národů předpokládá, že celou Libyi opoziční síly osvobodí během následujících 72 hodin. Zatím není jasné, kde se nachází plukovník Kaddáfí. Podle jeho syna Sajfa al-Isláma je ale stále v Tripolisu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci ovládli opevněný komplex Muammara Kaddáfího

Libyjští povstalci ovládli opevněný komplex Muammara Kaddáfího | Zdroj: Reuters

To tvrdí také jeden z Kaddáfího ruských přátel, šéf šachové federace Kirsan Iljumžinov, který s ním dnes po telefonu mluvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil na Radiožurnálu Igor Lukeš, politolog a historik z Bostonské univerzity

Z budov v Kaddáfího komplexu stoupá hustý tmavý kouř. Jde zřejmě o důsledek dopadu raket odpálených z letounů NATO. Jedna ze střel uvolnila povstalcům cestu dovnitř – exploze rozmetala zeď, která obepíná celou pevnost.

„Jedná se vlastně o město ve městě. Je to velmi složitý stavební komplex a rebelům dá hodně práce, než ho prohledají. Sice se střílejí oslavné salvy do vzduchu, ale na některých místech se střílí doopravdy. Nejen v komplexu, ale po celém Tripolisu jsou ještě místa, odkud střílejí ostřelovači věrní Kaddáfímu,“ vysvětluje Martin Dorazín, který je jako zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na cestě do Libye.

Severoatlantická aliance potvrdila, že její letouny operují nad libyjskou metropolí, nepotvrdila ale, zda útočí na pozemní cíle.

Kaddáfího syn Saíf al-Islám ale stále tvrdí, že vládní síly mají většinu města pod kontrolou. Saíf a jeho bratr Mohammed záhadným způsobem unikli ze zajetí. Podle některých zdrojů jednoduše podplatili své věznitele. Saíf také oznámil, že on i jeho otec zůstávají v Tripolisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na cestě do Libye je i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Šéf povstalců Mustafa Abdul Džalíl varoval před pokusy vzít spravedlnost do vlastních rukou. Řekl, že Kaddáfí a jeho lidé musí stanout před soudem.

„K další bitvě by mohlo dojít v okolí Syrtu, protože tam se Kaddáfí narodil, tam má svůj kmen, který ho bude bránit a také raketové základy. Předseda prozatímní národní rady ale před chvílí řekl, že se bude snažit vyjednat, aby se Syrt vzdal bez boje. Slíbil, že se povstalci nebudou mstít. To je ostatně jedna z hlavních výzev rebelů, aby nedošlo ke skutečné občanské válce. Zatím jsme byli svědky boje proti režimu, ale pokud se do sebe pustí kmeny, mohl by to být konec začátku,“ dodává Dorazín.

Uznání z USA

Spojené státy uznaly Přechodnou národní radu jako jediného legitimního představitele Libye, a proto jí chtějí poskytnout zmrazený libyjský majetek z USA. Uvolnit by mohly jednu až půldruhé miliardy dolarů. Podle amerických představitelů je téměř jasné, že Kaddáfího režim padl.

Šéfka diplomacie Hillary Clintonová dnes projednávala s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, jakou humanitární pomoc by Spojené národy měly zemi poskytnout. A v případě, že si to vyžádají, mohli by Libyjci dostat také bezpečnostní asistenci a pomoc při tvorbě nové ústavy.

„Kaddáfí je zodpovědný za celou řadu detailně dokumentovaných válečných zločinů, spáchaných především na vlastních občanech. Ale též na občanech členských státech NATO. Osobně beru zákony o způsobu válečných operací velmi vážně a proto věřím, že Kaddáfí je naprosto legitimním cílem. Když je zákonné napadnout jeho vojáky, musí být zákonné napadnout i samotného diktátora, který jim dává rozkazy,“ říká Igor Lukeš, politolog a historik z Bostonské univerzity.

Podle Lukeše by bylo ideální, kdyby Západ zařídil Kaddáfímu únikovou cestu a zkrátil tak boje. Problém je ale v tom, že asi málokterá země bude Kaddáfímu poskytnout azyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konci libyjského diktátora mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Hlavním problémem teď bude pomoci Libyjcům při přechodu do nové fáze jejich dějin,“ myslí si Lukeš.

Podle zahraničního komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka by bylo pro Kaddáfího, pokud bude dopaden, daleko lepší, kdyby se dostal před soud do Haagu, kde by měl zaručen spravedlivý proces:

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín a Milan Slezák byli i hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Vládl velice tvrdě 42 let. Se svými protivníky nezacházel v rukavičkách. Některé nechal rozjezdit svojí velbloudí kavalérií, jiné nechal mučit. Vzpouru ve věznici v Bengálí například potlačil tak, že tam poslal své věrné s kulomety a ti rozstříleli 1500 vězňů. Má tak mnoho nepřátel.“

Martin Dorazín, Adéla Havránková, Jan Richter, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme