Libyjští povstalci postupují směrem k Tripolisu

Jednotky libyjských povstalců, posílené o profesionální vojáky, kteří se vracejí z emigrace, hlásí, že vstoupily do města Syrta, rodiště Muammara Kaddáfího. Boje ale dál pokračují v Misurátě, kterou už několik týdnů obléhají vládní síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje ve východní Libyi nadále pokračují. | Zdroj: Reuters

Misuráta je podle očitých svědků aktuálně rozdělená mezi povstalce a vládní jednotky. Libyjský režim vyhlásil v tomto těžce zkoušeném městě příměří.

Podle zpráv libyjského lékaře z Misuráty, kde je zřejmě nejtěžší situace, ale Muammar Kaddáfí žádné příměří nedodržuje a město je stále pod palbou z tanků a děl a za minulou noc tam bylo nejméně devět mrtvých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín mluví o aktuální situaci v Libyi v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Obyvatelé povstalecké metropole Benghází začali nad ránem oslavovat dobré zprávy z bojiště. Povstalečtí vojáci se v noci dostali do až Syrty. Našli tam jen prázdné město – Kaddáfího síly je krátce předtím opustily.

Získání kontroly nad rodištěm libyjského vůdce má spíše psychologickou než vojenskou hodnotu. Zatím není jasné, kde se vládní jednotky zastavily a kde se povstalcům postaví na odpor.

Nicméně povstalci stále postupují k Tripolisu Nedá se očekávat, že by v průběhu jednoho dne byli v Misurátě, i když to není příliš daleko. Jsou někde v okolí města Syrta, kde je velká Kaddáfího základna zvláštních sil. Odborníci očekávají, že právě tyto jednotky budou pro povstalce velkým problémem.

Spojenci údajně znovu bombardovali z letadel vojenské cíle u Sabhy ve vnitrozemí.

Rebelové už mají pod kontrolou všechny ropné terminály na východě země. Mezinárodní koalice podporuje kroky povstalců a Severoatlantická aliance se v neděli rozhodla převzít velení nad všemi zahraničnímu bojovými operacemi proti libyjskému režimu.

Martin Dorazín, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme