Libyjští povstalci se museli stáhnout z téměř dobytého města

Libyjští povstalci se museli stáhnout ze Syrty, Kaddáfího rodného města, které už téměř dobyli. Boje pokračovaly i v přístavu Misuráta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci při přesunu v okolí města Sirt | Zdroj: Reuters

„Povstalečtí bojovníci se nechali vlákat do pasti. Podle očitých svědectví bojovníků ve městě visely bílé vlajky. Bojovníci vešli do Syrty, ale najednou na ně začali střílet Kaddáfího vojáci z domů převlečeni za civilisty,“ popisoval průběh zvratu v bojích o Kaddáfího rodiště zvláštní zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín přímo z místa bojů libyjkých povstalců a přívrženců plukovníka Kaddáfího

Jednotky prodemokratické opozice se pak musely stáhnout zpět k městu Ben Džavad. Bez letecké podpory zřejmě brzy toto město, ležící 140 kilometrů na východy od Syrty, vyklidí.

Pokračovaly také boje v Misurátě. Americké síly tam zaútočily na tři libyjské lodě. Bylo mezi nimi i plavidlo libyjské pobřežní stráže. Účelem akce bylo podle vojenských zdrojů zastavit palbu na obchodní plavidla v přístavu města Misuráta. Loď pobřežní stráže byla vytažena na mělčinu. Jedna menší libyjská loď byla zničena, druhou posádka opustila.

Povstalci mají podle Dorazína problémy s dodávkami benzínu, protože benzínové pumpy v této oblasti jsou v troskách, a ty co fungují, tak blokují několikahodinové fronty.

Situace je nebezpečná i pro novináře. V jediném hotelu, který je jim v oblasti k dispozici, byli zbiti, okradeni o peníze, telefony a techniku.

O dalších akcích proti libyjskému režimu a humanitární pomoci dnes jednají v Londýně zástupci spojeneckých sil. Velení nad akcemi má zítra plně převzít Severoatlantická aliance.

Libyjský vůdce Kaddáfí znovu vyzval mezinárodní koalici, aby se do záležitostí země nevměšovala.

Martin Dorazín, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme