Libyjští povstalci upozorňují na kritickou situaci v obležené Misurátě

Libyjská prozatímní vláda vyzvala Severoatlantickou alianci k zásahu na záchranu civilních obyvatel města Misuráta. Podle povstalců NATO neplní rezoluci Rady bezpečnosti 1973 o ochraně civilistů. V Misurátě žije asi půl milionu lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbořený dům v Misurátě | Foto: AFP

Do Misuráty každý den odplouvají libyjské lodi z Benghází naložené potravinami, léky a také zbraněmi.

Turecké hlídkující lodě je ale kvůli zbrojnímu embargu do Misuráty odmítají pustit. Podle povstalců by embargo mělo platit jen pro libyjského diktátora.

„Kaddáfího jednotky používají civilisty jako lidské štíty. Tímto způsobem dobyli město Zavíja a tutéž taktiku uplatňují v Misurátě. Kaddáfí nezná soucit - je to terorista,“ upozorňuje Mustafa Geriani z prozatímní vlády.

Ta také požádala Organizaci spojených národů, aby povstalcům pomohla obnovit vývoz ropy a plynu z přístavů, které kontrolují. Potvrzuje to prohlášení OSN, které je výsledkem jednání zvláštního vyslance se zástupci přechodné libyjské vlády. Z dokumentu nevyplývá, jak se k výzvě organizace postaví.

Jedná se o poměrně citlivou záležitost, protože zisky z těžby tvoří značnou část příjmů Libye. Předtím, než začátkem března vypukly v zemi boje, vyvážela 1,3 miliardy barelů ropy denně. Od okamžiku, kdy došlo k zastavení produkce, se cena ropy Brent zvýšila o 20 procent.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme