Libyjští povstalci zahájili boj o Tripolis, vláda se zatím drží

V Libyi se schyluje k boji o hlavní město, v Tripolisu večer vyšli do ulic odpůrci režimu Muammara Kaddáfího. Městem se ozývala střelba z pěchotní zbraní i z děl, na předměstích se rozhořely prudké boje. Rebelové zaútočili i na mezinárodní letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye - tank povstalců | Foto: Martin Dorazín

Povstalcům se sice podařilo ovládnout některé čtvrti, ale podle vyjádření ministra pro informace Músy Ibrahíma je metropole bezpečná a pod kontrolou ji mají ozbrojené skupiny a dobrovolníci. Ibrahím tvrdí, že střelci vnikli do dvou až tří distriktů, neustáli ale tlak vládních sil a po půl hodině to vzdali.

K násilnostem došlo krátce po setmění, když Libyjcům skončily povinnosti vyplývající z ramadánu. Podle zpravodajů světových médií, kteří jsou na místě, se střelba ozývala sporadicky ještě nad ránem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Libyi přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka Adéla Havránková.

Kaddáfí svou pomyslnou loď zřejmě zatím neopustil. Dnes brzo ráno pomocí audio záznamu oslovil libyjský národ. Jeho poselství odvysílala státní televize a aby nebylo pochyb o tom, že je aktuální, zmínil Kaddáfí také čas a hodinu.

V projevu prohlásil povstalce za agenty, zrádce a krysy a vyzval obyvatele Libye k ozbrojenému boji. Francouzského prezidenta Sarkozyho obvinil z toho, že se chce zmocnit libyjské ropy - a rebelové mu v tom údajně pomáhají.

Opozice věří, že dny Kaddáfího režimu jsou sečteny. Vojáci rebelů včera dosáhli zřejmě rozhodujícího úspěchu - dobyli Zlitán a především město Závíja, vzdálené jen necelých 40 kilometrů od libyjské metropole. To jim vlastně otevřelo cestu do centra režimu. K těžkým bojům došlo také v přístavním městě Brega. Kvůli bombardování se nakonec museli rebelové stáhnout.

Právě v Breze se jim ale podařilo zatknout v minulých dnech Kaddáfího generála, u kterého našli důležité mapy. Díky těm získaly přehled o minových polích, ležících východně od Tripolisu. Režim oslabují také mezinárodní hospodářské sankce. Vládním bankám docházejí peníze, státní zaměstnance nikdo neplatí a dochází také benzín a další zásoby.


Zvětšit mapu

Katarína Brezovská, Adéla Havránková, Libor Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme