Libyjští rebelové se chystají k úderu proti zbytkům jednotek Kaddáfího

Život v Libyi se pomalu vrací k normálnímu stavu. V hlavním městě Tripolisu se podařilo zajistit dostatečný přísun pitné vody i jídla. Také ropný průmysl je podle oficiálních míst z větší části nepoškozený a Libye je připravená v nejbližších dnech obnovit export ropy. V zemi jsou ale stále ohniska odporu a plukovník Kaddáfí stále uniká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfí by se měl skrývat v Bání Valíd, rebelové tam chtějí zaútočit | Foto: Reuters

Národní přechodná strana, která teď vládne v Libyi na většině jejího území oznámila, že je blízko dohody s kmenovými vůdci v Bání Valíd - jednoho z posledních ohnisek odporu, kde by se ještě mohl skrývat Muammar Kaddáfí.

Dohoda spočívá v tom, že se Bání Valíd a kmen, který v této oblasti vládne vzdá a složí zbraně. Nicméně povstalci počítají i s druhou eventualitou - s ozbrojeným bojem a připravují se na útok na Bání Valíd. S kasáren, které nebyly zasaženy útoky NATO, mají k dispozici tanky, minomety a další zbraně a množství munice.

Národní přechodná rada také oznámila, že získala přístup k 15 miliardám amerických dolarů ze zmrazených účtů v zahraničí.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme