Libyjští váleční veteráni žádají nevyplacený žold a kompenzace

Ještě za vlády Muammara Kaddáfího bylo protestování v Libyi tabu. Navíc za to hrozilo vězení nebo trest smrti. Poválečná svoboda teď Libyjcům přinesla i právo na demonstrace, a tak se demonstruje za všechno a proti všemu. O svá práva se hlásí i vysloužilci z Kaddáfího nesmyslných válek, kteří nikdy nedostali pořádně zaplaceno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské sdružení veteránů z války v Čadu požaduje žold

Libyjské sdružení veteránů z války v Čadu požaduje žold | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Pro bílého cizince není v Libyi vždy jednoduché rozeznat, kdo a proti čemu právě teď protestuje. Slova „Čad“ a „peníze“ ale signalizovala, že jde o sdružení veteránů z války v Čadu, do které se plukovník Kaddáfí ošklivě zapletl v 80. letech.

„Kaddáfí byl blázen. Zbytečně tam zahynulo 25 tisíc libyjských vojáků a jejich rodiny zůstaly bez živitelů a bez peněz. Jediný, kdo zbohatl, byl Kaddáfí,“ stěžuje se plukovník ve výslužbě pan Nurí.

Oficiálně ale Tripolis přiznal ztrátu jen sedmi tisíc vojáků. Proto také nevyplatil většině rodin padlých žádné kompenzace. A žoldu se nedočkali ani ti, kteří čadské dobrodružství přežili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína o libyjských veteránech žádajících žold v Ranním Radiožurnálu

„Kaddáfí nám slíbil vyplatit tři a půl miliardy dinárů. To je 115 tisíc na každého a rodinám 135 tisíc za padlé. Nikdy jsme ty peníze nedostali. Je to cena za to, že Kaddáfí chtěl být králem afrických králů,“ dodává plukovník ve výslužbě.

Jde o velké peníze – v přepočtu téměř o dva miliony korun. Nikdo doteď pořádně neví, proč vlastně Kaddáfí do této války Libyjce zatáhl. Lidé si myslí, že to bylo proto, aby zničil armádu, která by se mu mohla postavit na odpor.

Tito vysloužilí vojáci teď polehávají ve stínu pinií. Jsou tady už dva měsíce a čekají, že jim nová vláda zaplatí kompenzace. Blíží se Ramadán a peníze potřebují, protože celý měsíc nebudou pracovat. Přechodná libyjská vláda na jejich požadavky neslyší.

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme