Libyjští velvyslanci ve světě se hromadně hlásí k lidovému povstání

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí se tváří, že má vše pod kontrolou a odmítá zemi opustit. Kvůli krveprolití, které režim rozkazem bojovat do poslední kulky způsobil, ale ztrácí podporu velvyslanců v zahraničí. Ti se postupně přidávají k lidovému povstání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci povstali proti Kaddáfímu | Zdroj: ČTK

„Nemohu podporovat vládu, která zabíjí své vlastní lidi,“ řekl velvyslanec v USA s tím, že se vzdává své pozice v režimu Muammara Kaddáfího a nadále chce zastupovat lid, který umírá a trpí v ulicích.

Ve své kritice je relativně umírněný. Indický velvyslanec rezignoval kvůli krveprolití v jeho rodném Benghází. Ambasador v Indii zase mluvil o státním teroru a zástupce při OSN dokonce vyzýval libyjskou armádu k povstání proti tyranovi.

Odešli i libyjští ambasadoři v Polsku, Indonésii, Číně, Británii či Bangladéši a zástupce v Lize arabských států.

Také někteří armádní důstojníci vyzvali ke svržení režimu a připojují se k lidem v boji proti zahraničním žoldnéřům. Ti Kaddáfího brání nejfanatičtěji a neváhají střílet do lidí. Povstalci přesto postupně ovládají jedno město za druhým a i v ulicích Tripolisu svádí s žoldnéři tvrdé boje.

Násilí v Libyi odsoudil kategoricky i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který na dnešek svolal ke krizi v Libyi schůzku Rady bezpečnosti, jež se bude konat za zavřenými dveřmi. Řekl, že mluvil s Kaddáfím a nabádal ho ke zdrženlivosti.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme