Lichtenštejnský kníže označil současné Německo za "Čtvrtou říši"

Na spadnutí je diplomatická roztržka mezi Německem a Lichtenštejnskem. Jeho kníže Hans Adam II. totiž v dopise nazval dnešní Německo "Čtvrtou říší." Panovník to uvedl v souvislosti s odmítnutím žádosti o zapůjčení uměleckých předmětů z Lichtenštejnska na výstavu do berlínského Židovského muzea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtenštejnský panovník - kníže Hans Adam II

Lichtenštejnský panovník - kníže Hans Adam II | Foto: www.llv.li

Nezvykle silný verbální útok lichtenštejnského knížete souvisí s neochotou Německa vydat alpskému státečku známý obraz Velká vápenka. Ten kdysi patřil lichtenštejnskému knížeti Františku Josefu II. a po druhé světové válce byl zabavený v tehdejším Československu.

Lichtenštejnský panovník teď do Berlína napsal, že jeho země nemá nadále v úmyslu zapůjčovat do Německa jakákoli další díla. Důvodem je strach ze "selektivního užívání právního státu ve Spolkové republice," jak doslova stojí v dopise zveřejněném v deníku Tages-Anzeiger. Hans Adam II. dokonce pro dnešní Německo použil urážlivého výrazu "Čtvrtá říše," který evokuje kontinuitu s hitlerovským státem.

Vztahy mezi Německem a Lichtenštejnskem prudce ochladly před několika měsíci, kdy berlínská vláda posvětila nákup dat odcizených z lichtenštejnské banky. Ta pomohla rozkrýt obří daňové úniky německých občanů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme