Lichtenštejnský kníže označil současné Německo za "Čtvrtou říši"

Na spadnutí je diplomatická roztržka mezi Německem a Lichtenštejnskem. Jeho kníže Hans Adam II. totiž v dopise nazval dnešní Německo "Čtvrtou říší." Panovník to uvedl v souvislosti s odmítnutím žádosti o zapůjčení uměleckých předmětů z Lichtenštejnska na výstavu do berlínského Židovského muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtenštejnský panovník - kníže Hans Adam II | Foto: www.llv.li

Nezvykle silný verbální útok lichtenštejnského knížete souvisí s neochotou Německa vydat alpskému státečku známý obraz Velká vápenka. Ten kdysi patřil lichtenštejnskému knížeti Františku Josefu II. a po druhé světové válce byl zabavený v tehdejším Československu.

Lichtenštejnský panovník teď do Berlína napsal, že jeho země nemá nadále v úmyslu zapůjčovat do Německa jakákoli další díla. Důvodem je strach ze "selektivního užívání právního státu ve Spolkové republice," jak doslova stojí v dopise zveřejněném v deníku Tages-Anzeiger. Hans Adam II. dokonce pro dnešní Německo použil urážlivého výrazu "Čtvrtá říše," který evokuje kontinuitu s hitlerovským státem.

Vztahy mezi Německem a Lichtenštejnskem prudce ochladly před několika měsíci, kdy berlínská vláda posvětila nákup dat odcizených z lichtenštejnské banky. Ta pomohla rozkrýt obří daňové úniky německých občanů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme