Lidé potřebují oddech, tvrdí skotská premiérka. Proto chce řešit referendum až v závěru brexitu

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová odložila rozhodnutí o vyhlášení nového referenda o odtržení Skotska od Británie, a to na konec rozhovorů o brexitu. Vyústění jednání o odchodu Británie z Evropské unie předpokládá na podzim příštího roku. Odklad oznámila Sturgeonová na půdě skotského parlamentu pod dojmem výsledků předčasných parlamentních voleb v Británii, v nichž její Skotská národní strana (SNP) přišla o 21 poslanců.

Edinburgh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

„Nebudeme okamžitě přijímat legislativní kroky k referendu o nezávislosti," prohlásila Sturgeonová před skotskými poslanci s vysvětlením, že chce počkat na výsledek jednání s Bruselem.

Dosud Sturgeonová prosazovala uspořádání nového referenda mezi koncem roku 2018 a počátkem roku 2019, a to po několikaměsíčních přípravách.

Po volebních ztrátách má ale SNP v britském parlamentu k dispozici jen 35 z 59 křesel přidělených Skotsku. Sturgeonová, která se myšlenky referenda zcela nevzdala, dnes uznala, že Skotové jsou již unavení „přijímáním politických rozhodnutí" a potřebují období „oddechu".

Skotsko napsalo po brexitu vlastní dopis. Žádá po Londýnu jednání o novém referendu

Číst článek

„Podstupujeme brexit, který jsme neodhlasovali a který je mnohem radikálnější, než si většina z nás byla s to před rokem představit," řekla Sturgeonová s tím, že 62 procent Skotů odmítlo odchod z Evropské unie v loňském celobritském referendu.

K uspořádání již druhého referenda o setrvání či odchodu Skotska ze Spojeného království potřebuje skotská vláda souhlas britského kabinetu a parlamentu ve Westminsteru. Ale britská premiérka Theresa Mayová to odmítá s tvrzením, že pro takové hlasování není vhodná doba.

V první referendu o této otázce v roce 2014 hlasovalo 55 procent Skotů pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie. Tehdy jim ovšem bylo vyhrožováno, že by nezávislostí přišli i o členství v Evropské unii, což byl pro mnohé voliče určující prvek v rozhodování, jak zjistily dodatečné průzkumy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme