Lidé se shromažďují na magických místech v očekávání konce světa

Konec světa podle mayského kalendáře očekávají tisíce lidí na tajemných místech planety. Podle expertů je to ale špatný výklad mayského proroctví. Ve skutečnosti měli prý Mayové na mysli nikoli apokalypsu, ale začátek nové éry lidstva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apokalyptické představy jsou naší civilizaci vlastní.

Apokalyptické představy jsou naší civilizaci vlastní. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tisíce čekatelů na konec světa směřují do mexického města Merida, nedaleko mayských pyramid a chrámů. Odborníci ale upozorňují, že výklad mayského poselství není jednoznačný.

„Někteří mluví apokalypticky o zániku světa v ohni nebo potopě, zatímco jiní to považují za konec jednoho dlouhého cyklu a začátek nového,“ řekl televizi BBC Adrian Pearce z londýnské King‘s College.

Lidi, přesvědčené o zániku světa, dnes jako magnet přitahují hlavně hory opředené mýty, jako je například Bugarach v jižní Francii nebo Rtanj, kopec pyramidového tvaru v Srbsku.

Brzkému zániku civilizace ale zjevně nevěří čínští komunisté. Ti preventivně pozavírali asi tisíc příslušníků sekty Bůh všemohoucí. Zastánci hnutí stavěli archu, ve které se před velkou vodou chtěli zachránit. Skupina ale také vyzvala své členy, aby svrhli vládu čínské komunistické strany. Tu dokonce označují za velkého rudého draka.

Grafický profil o mayském kalendáři | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme