Lidé v Basře chtějí mír a klid - a vodu

Zatímco na severu Iráku vládně chaos a rabování, v jihoirácké Basře se oproti posledním dnům atmosféra podstatně zklidnila. Rabování ustává a britští vojáci, obyvatelé města i zahraniční novináři se cítí relativně uvolněně. Byl mezi nimi i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčan obdarovává Britku | Foto: ČTK

Jak v Basře náš zpravodaj postřehl, v ulicích není příliš vidět britské vojáky, kteří město kontrolují. Pouze u vstupu do Basry hlídkuje rota britských tanků. "Atmosféra je klidná, nevidíme žádné násilnosti, neozývá se střelba, po ulicích jezdí auta a lidé na kolech," popisuje.

Podle místních obyvatel uprchli prominenti bývalé vládní strany Baas do zahraničí, ve městě už nejsou vidět ani příslušníci polovojenských milicí, takzvaní fidájíni. Vůči zbývajícím prominentům strany se ale dá v následujících dnech očekávat odveta za dvacet let špatného chování vůči obyvatelům.

Lidé chtějí v Basře především klid a mír, k novinářům se chovají vlídně, zaznamenal Jiří Hošek. Jediné, co potřebují je pitná voda, které je v Basře zoufalý nedostatek.

Co týká zásobování města potravinami, situace zatím není katastrofální. Na trzích se dá koupit i čerstvá zelenina a ovoce. V relativně dobrém stavu je také nemocnice a lékaři tvrdí, že léků mají dostatek.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme