Lidé v jižní Kalifornii čelí obřímu úniku plynu, za jejich práva bojuje i Erin Brockovich

Přes 10 tisíc lidí muselo odejít ze svých domovů na předměstí Los Angeles kvůli obřímu úniku zemního plynu, který trvá nejméně tři měsíce. Odborníci situaci označují za obrovskou ekologickou katastrofu a obyvatelům postižené obce Porter Ranch dochází trpělivost. Za jejich práva teď bojuje i známá ekologická aktivistka Erin Brockovich, kterou proslavil stejnojmenný film s Julií Robertsovou v hlavní roli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle příběhu Erin Brockovich vznikl stejnojmenný film

Podle příběhu Erin Brockovich vznikl stejnojmenný film | Foto: Klára Stejskalová

Plyn uniká z bývalého ropného a plynového vrtu v kaňonu Aliso na jihu Kalifornie. Vrt byl vytěžený už 70. letech a potom začal sloužit jako podzemní úložiště zemního plynu. Část zařízení na vrtech je stará víc než 60 let a v jedné z trubek, které plyn vedou, se objevila prasklina. Tou uniká každou hodinu asi 50 tun zemního plynu.

Českému rozhlasu plus se podařilo natočit rozhovor s Erin Brockovich, podle které únik ve skutečnosti trvá mnohem déle, než provozovatel tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekologická aktivistka Erin Brockovich, kterou proslavil stejnojmenný oskarový film, bojuje za obyvatele předměstí amerického Los Angeles. Ohrožuje je metan, který dlouhodobě uniká z úložiště společnosti South California Gas. Moderuje Jan Burda.

„Je to obrovské, vypadá to jako sopka. Ty erupce ale neustávají. A když letíte nad tím místem a díváte se dolů přes speciální sklo, které metan zobrazí, tak vám teprve dojde, že je ten plyn všude. Netrvá to přitom od října. Zřejmě ho nedokážou zastavit už déle než půl roku,“ říká Brockovich.

Obyvatelům Porter Ranch unikající plyn působí zdravotní problémy. Stěžují si na únavu a bolesti hlavy, nevolnost, prodělávají prý častější záněty dýchacích cest nebo krvácejí z nosu. Lidem vadí samozřejmě i zápach. Kvůli těmto problémům se muselo vystěhovat přes 10 tisíc lidí a přemístit se také musely dvě školy.

Všechny náklady hradí firma, která poškozené plynové zařízení provozuje. Od soudu má navíc nařízeno, že musí odpovědět na každou žádost obyvatel o přemístění do dvou dnů a do tří dnů pak zajistit náhradní ubytování. O pomoc už požádalo na 6 a půl tisíce domácností a v okrese platí stav nouze.

Bývalý ropný a plynový vrt v kaňonu Aliso | Foto: Reuters

Firma South California Gas tvrdí, že problém vyřeší do čtyř nebo pěti týdnů. Lidé se samozřejmě ptají, proč už oprava není dávno hotová, jenže ono to není tak úplně snadné. Prasklina je totiž někde hluboko ve vrtu, který sahá do víc než 2,5 kilometru.

Těžaři už se sedmkrát pokusili ucpat netěsný vrt zvláštní směsí těžkého bahna a betonu, ale tlak v podzemní nádrži je na to příliš velký.

Snaží se teď proto do podzemního úložiště udělat další dva vrty, kterými začnou plyn vypouštět. Tím sníží tlak v poškozeném potrubí, aby ho mohli zalít betonem. Práce ale zaberou hodně času a hotové budou až někdy koncem února.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme