Lidé v kyperském letadle umrzli ještě před zřícením u Atén

Sto dvacet jedna lidí přišlo o život v kyperském letadle, které se zřítilo před mezipřistáním v Aténách na lince do Prahy. Záchranáři na místě katastrofy Boeingu 737 společnosti Helios Airways nalezli těla většiny ze 121 obětí. Podle jejich výpovědí byla těla umrzlá nebo naopak ohořelá, protože po roztříštění stroje následoval požár. Česká správa letišť do nedělní 22. hodiny nezaznamenala nikoho, kdo by postrádal svého příbuzného. České ministerstvo zahraničí v tu dobu už mělo neúplný seznam cestujících. Podle toho by mezi oběťmi neměl být žádný Čech, avšak s naprostou jistotou to v neděli pozdě večer vyloučit nešlo. Nejnovější informace hovoří o tom, že letoun se pohyboval v řeckém vzdušném prostoru neovládán lidmi, pouze autopilotem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky kyperského letounu, který se zřítil u Atén | Zdroj: ČTK

Boeing B737 měl po mezipřistání v řecké metropoli pokračovat v cestě do Prahy. Podle dostupných informací byla většina cestujících kyperské národnosti, ale státní příslušnost mrtvých ještě nikdo úředně nepotvrdil.

Nikdo z 121 lidí na palubě nepřežil. Stroj letící z kyperské Larnaky do Prahy se před mezipřistáním v Aténách roztříštil o stěnu kopce Varnava poblíž pobřežního města Kalamos, před tím pilot hlásil problémy s klimatizací. Podle řecké policie v Aténách mělo vystoupit 59 dospělých a osm dětí, dále do Prahy mělo pokračovat 46 dospělých a dvě děti. Národnost ale nesdělila. Zatím není potvrzeno, že by mezi cestujícími byli nějací Češi, všichni turisté na palubě asi byli Kypřané.

Příčinou neštěstí problémy s tlakem?

Letadlo narazilo do kopce, asi 30 km před Aténami poté, co pilot ohlásil problémy se ztrátou tlaku v kabině. Podle nejnovějších zpráv se zdá, že lidé v letadle umrzli ještě před havárií. Vyplývá to ze svědectví očitých svědků, kteří se pohybovali v okolí tragédie a viděli zmrzlá těla. Nikde prý nebyla žádná krev. Mnoho cestujících mělo zapnuté bezpečnostní pásy, a tak jejich těla zůstala v utržených sedadlech. To nasvědčuje tomu, že se již chystali k přistání anebo se ještě nestačili odepnout po startu. Spekuluje se totiž, že kontakt s letounem ztratila už řídící věž na Kypru, a ne jak se doposud uvádělo řízení letového provozu v Aténách. V tomto případě by celou cestu řídil autopilot až do chvíle katastrofy, potvrdil Českému rozhlasu předseda technické komise českého sdružení dopravních pilotů - Karel Mündel

Dřívější zprávy hovořily o tom, že řídící věž aténského letiště ztratila kontakt s Boeingem B737 krátce před tím, než mělo přistát. Pilot prý ještě ohlásil problémy s klimatizací a pak se spojení přerušilo. Podle svědectví pilotů vojenských letounů, které poškozený stroj sledovaly, byl jeden pilot v bezvědomí. Lidé z letadla údajně posílali SMS zprávy, že pilot byl ve tváři promodralý.

Podle kyperských médií měl jeden z Boeingů společnosti Helios už loni v prosinci potíže se ztrátou tlaku v kabině, incident se ale obešel bez vážných následků, pasažéři, kteří upadli při tehdejším prudkém klesání do bezvědomí, byli ošetřeni bez následků. Dnešní katastrofu pravděpodobně zavinilo, že piloti upadli do bezvědomí kvůli nedostatku vzduchu a ztratili kontrolu nad letounem.

letadlo společnosti Helios Airways | Foto: AFP

Letečtí odborníci poukazují na fakt, že současné letouny jsou proti ztrátě kyslíku nebo tlaku dobře jištěny. Podle jejich úsudků musí být za katastrofou souhra několika příčin. Odpověď možná poskytnou černé skříňky. Mluvčí řecké vlády v neděli večer definitivně vyloučil teroristickou akci jako příčinu katastrofy: "Neexistují pro to vůbec žádné indicie."

Po nárazu vypukl požár

Letadlo se roztříštilo o kopec Varnava poblíž pobřežního města Kalamos asi 30 kilometrů severně od řecké metropole. Podle starosty nedalekého Maratónu Vangelise Meksise, který se brzy dostal do blízkosti katastrofy, měli záchranáři problémy se do nepřístupné oblasti dostat: "Obraz katastrofy je hrozivý, trosky letadla jsou a ploše několika kilometrů. Bude zázrak, pokud jestli někdo přežil." Na místě havárie jsou čtyři desítky ambulancí. Jak přímo z místa telefonovala tamní spolupracovnice Radiožurnálu Anabella Stengu, po celou dobu létaly nad místem neštěstí helikoptéry. Naděje o několik desítek minut pohasla. Přítomnost ambulancí byla zbytečná, katastrofu nepřežil nikdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Meksis o místě leteckého neštěstí

Záchranáři na místě katastrofy Boeingu 737 společnosti Helios Airways nalezli těla většiny ze 121 obětí. Podle jejich výpovědí byla těla umrzlá nebo naopak ohořelá, protože po roztříštění stroje následoval požár.

Ostatky odvážejí do určené haly u Atén, kde je budou zkoumat soudní lékaři a později identifikovat identifikovat příbuzní. Ti by měli být dopraveni do Atén zvláštním letadlem z Larnaky.

Na palubě zřejmě Češi nebyli

V letadle zřejmě nebyli žádní Češi. České televizi to řekl premiér Jiří Paroubek. Nehodu podle zpravodajských informací způsobila technická závada, nikoli teroristé. V letadle bylo podle Paroubka 80 dětí z Řecka, premiér vyjádřil jejich rodinám soustrast. Kyperský ministr vnitra Andreas Christu později popřel, že by v letadle 80 dětí cestovalo. Podle nejnovějších zpráv řecká média i letecká společnost Helios Airways, ale na palubě bylo i 48 dětí nebo mladých lidí. Podle Helios Airways byl stroj zkontrolován minulý týden a neměl předtím žádné problémy.

Do Prahy mělo přicestovat 48 lidí. Česká správa letišť ještě nezaznamenala nikoho, kdo by v souvislosti s leteckým neštěstím u Atén postrádal svého příbuzného. Mluvčí správy Anna Kovaříková dále na nedělní tiskové konferenci uvedla, že letiště se připravilo na pomoc pozůstalým po případných obětech, ale nikdo se zatím nepřihlásil. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář potvrdil, že na 90 procent na palubě letounu nebyl žádný Čech.

Cestující na palubě byli s největší pravděpodobností Kypřané. Řeckému rozhlasu a televizi ERT to sdělil kyperský velvyslanec Jorgos Georgis. Kapitán letounu Boeing B737 údajně byl německé národnosti. Druhý pilot byl Kypřan. Podle velvyslance cestovalo v letounu asi šest dětí.

Pražský zástupce letecké společnosti Helios Airways Dalibor Valko uvedl, že v Praze na odlet tímto letounem čekalo asi 70 pasažérů, kteří se měli linkou vrátit do Atén a Larnaky: "Drtivá většina z nich míří do Atén, jen tři do Larnaky. Prakticky všichni by již měli mít u jiných leteckých společností zajištěno místo tak, aby odletěli z Prahy ještě dnes." Valko ale nespecifikoval, z jakých zemí pocházejí cestující čekající na odlet z Atén i z Prahy, protože v tu dobu neměl seznam jmen.

Černínský palác v neděli večer oznámil, že prostřednictvím ministerstva vnitra získali čeští diplomaté zatím neúplný seznam pasažérů. Nezahrnuje všechna jména a neobsahuje ani národnost cestujících. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mezi nimi byl Čech, ale pořád to nemůžeme vyloučit," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Marek Janáč, Milan Kopp, Jan Šmíd, Jana Zemanová, Vlasta Valentová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme