Lidé v německém Nünchritzu žijí v trvalém strachu z Labe, vyplavilo je už dvakrát

Když dlouho prší, nemůže Christa Jelitte klidně spát. I v noci vychází ze svého domu, aby se podívala na Labe. Už dvakrát jí řeka vzala střechu nad hlavou. A ona moc dobře ví, že jí může vzít domov i potřetí. Kdyby mohla, nejraději by se sebrala a odstěhovala se pryč. Ale na to jí chybí síla i peníze. A tak musí žít u řeky, která ji kdysi okouzlila, ale dnes už jen děsí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina Labe v Drážďanech přesáhla 8,7 metru | Foto: Klára Stejskalová

Labe se táhne klidně, mírumilovně. „Mám na něj dvojí názor. Někdy tu řeku miluji a někdy ji nesnáším.“

Christa Jelitte z obce Nünschritz stojí na hrázi. Z jedné strany teče Labe, na druhé straně je sídliště, kde bydlí. Je podle ní hráz dostatečně vysoká?

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v německém Nünchritzu žijí v trvalém strachu z Labe a záplav. V obci natáčel zahraniční zpravodaj ČRo Pavel Polák

„Vysoká rozhodně není. Mám s tím své zkušenosti. Už dvakrát jsem zažila, že se Labe přes hráz přelilo a zaplavilo mi dům. Bylo to v letech 2002 a 2013,“ vypráví žena.

Pod hrází vede cesta. „Před třemi čtyřmi týdny hodně pršelo a Labe se trochu zvedlo. Keře, které rostou na břehu, byly pod vodou. A v tu chvíli jsem se začala třást,“ dodává paní Jelitte.

Po cestě jde její soused, který má úplně stejné problémy. Heiko Sander má za hrází rodinný domek, velká voda mu ho vyplavila už dvakrát. Ztratil prý veškerou důvěru v to, že by se mohlo něco změnit, a tak to vzdal a stěhuje se pryč.

To paní Jelitte si prý vůbec neumí přestavit, že by teď začala stavět dům někde jinde. „Je mi 75 a manželovi 83,“ podotýká.

Pavel Polák, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme