Lidé v USA si připomínají půlroční výročí teroristických útoků

Už půl roku uplynulo od teroristických útoků na New York a Washington, při kterých zemřelo 3000 lidí. Oběti, které zemřely v troskách Světového obchodního střediska, si v pondělí připomněli jejich příbuzní, hasiči, policisté a představitelé New Yorku. Ceremonii sledoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Miroslav Konvalina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

model světelných sloupů v New Yorku | Foto: Česká televize

V mrazivém newyorském ránu se krátce před tři čtvrtě na devět zastavily odklízecí práce na místě bývalého Světového obchodního centra. Newyorský starosta Bloomberg zdůraznil, že lidé byla otřeseni, avšak hodnoty, které budovy WTC představovaly, nikoli. Minutou ticha si příbuzní obětí připomněli své blízké a v nedalekém Battery Parku byl odhalen památník, který dříve stál u obou věží.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Konvalina: Pieta v New Yorku

Obdobné shromáždění za účasti prezidenta George Bushe se ve stejnou dobu konalo před Bílým domem ve Washingtonu. Památka obětí byla uctěna i před Pentagonem a na místě pádu letadla v Pensylvánii, jehož cestující se únoscům vzepřeli.

Prezident Bush oslovil před Bílým domem asi stovku velvyslanců, mezi nimiž byl i český ambasador Martin Palouš. Bush vyzval všechny členy koalice, aby brali vážně nebezpečí terorismu. "Amerika podporuje všechny vlády a očekává od nich, že pomohou odstranit parazity, kteří ohrožují své vlastní vlády i mír na celém světě", uvedl Bush. Filipíny, Gruzii a Jemen pak jmenoval jako země, kterým USA pomáhají v boji s terorismem. Především v Jemenu existuje podle Bushe nebezpečí, že se stane druhým Afghánistánem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová: G. Bush proti terorismu

Na místě bývalého Světového obchodního střediska, které ve svých útrobách pohřbilo téměř tři tisíce lidí, se večer k obloze upřou dva kužely světla. Reflektory se rozsvítí až při setmění, které nastane přibližně po půlnoci středoevropského času.

Přesně půl roku po teroristických útocích z 11. září má americký prezident George Bush i jeho tažení proti terorismu stále velkou podporu. Podle průzkumu listu The Washington Post je 88 procent dotázaných spokojeno se způsobem, jakým Bush protiteroristickou kampaň vede. Devět z deseti Američanů podporuje vojenské operace v Afghánistánu. Naprostá většina dotázaných - 80 procent - soudí, že nejtěžší část bojů v Afghánistánu teprve přijde.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme