Lidé z BBC nebudou smět psát do novin

Novináři BBC nebudou smět psát do novin kontroverzní články - je to opatření, které vedení BBC oznámilo před zveřejněním zprávy vyšetřovacího týmu lorda Huttona o okolnostech úmrtí odborníka na zbraně hromadného ničení na ministerstvu obrany Davida Kellyho, jehož tělo bylo nalezeno v červenci u Oxfordu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zveřejnění zprávy lorda Huttona o okolnostech úmrtí dr Davida Kellyho se očekává v lednu. Je velmi pravděpdobné, že v závěrech zprávy bude kritizován zpravodaj domácího rádia BBC pro otázky obrany Andrew Gilligan, který otiskl několik kontroverzních informací o Kellym také v jednom nedělním listě. Ostří neúprosné kritiky lorda Huttona bude pravděpodobně namířeno rovněž na pracovní postupy v BBC i ve vládě. BBC zdůvodnilo své rozhodnutí zakázat svým novinářům kontroverzní příspěvky do novin argumentem, že takové příspěvky jsou často neslučitelné s nestranností BBC. Vedení korporace zároveň oznámilo, že zákaz se nebude vztahovat na články nekontroverzní, jako jsou recenze a příspěvky kulinární povahy.

Zákaz bude platit nejen pro zaměstnance BBC - bude se vztahovat také na novináře, kteří pro korporaci pracují na externo. Během vyšetřování okolností úmrtí Kellyho byly často předmětem výpovědí články novinářů BBC pracujících pro jiné zaměstnavatele - nebyly to jen články Andrew Gilligana, který v nedělním listě The Mail on Sunday začátkem června jmenoval premiérova tiskového šéfa Alistaira Campbella jako osobu v pozadí přikrášlení vládní zprávy o iráckých zbraních hromadného ničení. Byly to také články jiných novinářů BBC v různých novinách. Obsah těchto článků vedle odvysílaných materiálů přispěl k tomu, že manželka Kellyho obvinila britskou vládu z licoměrnosti a konkrétně ministra obrany Geoffa Hoona z pokrytectví.

Vedení BBC uvedlo, že to, co se stalo, by se nemohlo stát, kdyby nadcházející zákaz práce novinářů BBC pro noviny platil před Kellyho aférou. Zároveň bylo oznámeno, že veškeré příspěvky novinářů BBC do produkce jiných zaměstnavatelů budou podléhat schválení manažera dotyčného novináře.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme