Lidé z Berwicku se chtějí připojit ke Skotsku

Občané města Berwicku na anglicko-skotském pomezí vyjadřují přání, že by se chtěli připojit ke Skotsku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění,v němž se velká většina obyvatel vyjádřila pro skotské příslušenství. Není to ale jednoduchá záležitost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotsko, jak jej máme v představách

Skotsko, jak jej máme v představách | Foto: Ten Buijs

Historické hranice mezi státy jsou občas problematickou záležitostí, jak dobře víme z našich vlastních dějin. Tak třeba když se řekne hranice Sudet, přičemž slovo Sudety je, pokud vím, německý vynález, nejednomu vlasteneckému Čechovi vstávají vlasy na hlavě děsem a jde po příslovečné kudle v kapse.

Skoti a Angličané mají podobný problém, když se řekne Berwick on Tweed tedy město Berwick na řece Tweedu. Původně to byla malá osada v anglosaském království Northumbrie, kterou v roce 1018 dobyli Skoti. Od té doby se státní příslušenství Berwicku střídalo zhruba každých patnáct let, až do roku 1502, kdy podle smlouvy o věčném míru mezi Anglií a Skotskem získal Berwick status města v rámci anglického království, ale nikoli v něm. Z této důmyslné formulace vyplývaly některé státoprávní problémy, které do určité míry přetrvávají dodnes.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění 79 procent občanů Berwicku vyjádřilo přání připojit se ke Skotsku. Jak zaznamenává list Times, je to hlavně kvůli některým konkrétním výhodám, které občané Skotska na rozdíl od Anglie požívají, jako je třeba péče o všechny důchodce zdarma bez ohledu na jejich majetek a univerzitní vzdělání bez povinnosti platit vysokoškolské poplatky.

Redaktor Timesů Alan Hamilton tento nejednoduchý problém shrnuje slovy: "Jedna stránka této problematiky týkající se změny hranic je ta, že kdyby měto Berwick dostalo skotské sociální výhody, s žádostí by přispěchal Alnwick, pak Newcastle na řece Tyne a skotská hranice by mohla skončit někde na ostrově Wight." Jen na vysvětlenou - ostrov Wight je v Atlantiku u břehů jižní Anglie.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme