Lidé z Bnei Menaše se stěhují do Země zaslíbené

Tisíce lidí na východě Indie sní o vystěhování do Izraele, protože objevily své židovské kořeny. Jedná se o Bnei Menaše, jeden z takzvaných deseti ztracených izraelských kmenů. Často velmi dojemné příběhy se ale prolínají s vysokou politikou. Už proto, že Izrael tyto přistěhovalce usazuje i do židovských osad na okupovaných územích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvi Chaute se modlí u Zdi nářků.JPG | Foto: Břetislav Tureček

Šestatřicetiletý rodák z východní Indie Cvi Chaute se právě pomodlil u Zdi nářků. Jak říká, teprve tady našel smysl svého života.

„Naši předkové v Indii vždycky snili o návratu do Země zaslíbené, o modlitbě u téhle zdi. Já jsem přijel se svou ženou a prvním synem před deseti lety. Náš sen se tak stal skutečností,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka o indických Židech v pořadu Zblízka na Radiožurnálu.mp3

Přestěhování do Izraele už se stalo splněným snem pro statisíce Židů z celého světa. Většinou kvůli tomu museli doložit svůj židovský původ nebo projít složitou konverzí. Komunita Bnei Menaše to ale měla jednodušší. Postaral se o to finančně a organizačně Michael Freund a jeho organizace Šavei Israel.

„V březnu 2005 vrchní sefardský rabín Šlomo Amar uznal lidi z Bnei Menaše za potomky Izraele. Hromadně prošli konverzí, aby se odstranily veškeré pochyby. V uplynulých deseti letech jsme do Izraele přepravili 1700 příslušníků Bnei Menaše. Dalších 7200 čeká v Indii. Doufám, že brzy dojde k průlomu a že i je budeme moci vrátit domů, do židovského státu,“ řekl Michael Freund.

V Dillí před pár lety převládlo podezření, že izraelští aktivisté účelově obracejí indické občany na židovskou víru. A hrozil vážný spor mezi Indií a Izraelem. V původní vlasti tak uvízli i třeba rodiče Cvi Chauteho.

Cvi Chaute na prostranství u Zdi nářků.JPG | Foto: Břetislav Tureček

„Čekají na povolení odletět do Izraele. S boží pomocí a také s pomocí izraelské vlády se to snad podaří a naše rodiny se znovu sjednotí,“ doufá Cvi Chaute.

Problémy jsou ale i v samotném Izraeli, kde úřady masovou imigraci z Indie zastavily. Ne všichni jsou tu přesvědčeni, že Bnei Menaše mají skutečně společné předky se Židy.

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme