Lidé z okolí chilského vulkánu Calbuco mohli na pár hodin domů. Kvůli úklidu

Přes šest tisíc lidí, které chilské úřady evakuovaly z okolí sopky Calbuco, se mohlo vrátit na 8 hodin domů. S pomocí armády uklízeli hlavně nánosy sopečného popelu. Úřady ale varují, že vulkán je stále nestabilní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odklízení sopečného popela z okolí chilského vulkánu Calbuco | Zdroj: Reuters

Už desátý den platí v okolí sopky Calbuco zvláštní režim. Z okruhu 20 km od vulkánu bylo evakuováno na 6,5 tisíce lidí. Zatím se nemohli vrátit domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé evakuovaní z okolí sopky Calbuco se vrátili domů kvůli úklidu. Podrobnosti přináší redaktor Čro David Koubek

Úřady nyní návrat dovolily, ale pouze na 8 hodin kvůli úklidu sopečného popela. V noci se musí obyvatelé vrátit zpět do provizorních ubytoven.

Někteří lidé své domovy neopustili - kvůli domácím zvířatům nebo z obavy před zloději.

Nebezpečný by mohl být déšť, který chilští meteorologové předpovídají pro následující dny. Mohl by totiž uvolnit popel, který napadal na svahy vulkánu. Proudy vody smíchané se sopečným materiálem by pak mohly zaplavit i obydlené oblasti a situaci zkomplikovat.

Chilská sopka Calbuco vybuchla v poslední době několikrát. Po dvou silných erupcích následovala ve čtvrtek jedna slabší.

Úřady nevylučují, že by mohlo dojít k dalším výbuchům.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme