Lidé z vyhořelého věžáku Granfell Tower se obávají, že se příčiny požáru řádně nevyšetří

Seznam dvanácti požadavků předložili britské premiérce Therese Mayové obyvatelé londýnského obytného domu Grenfell Tower. Při jeho požáru nedávno zahynulo na osm desítek osob. Lidé, kteří tragédii přežili, mají strach, že se příčiny neštěstí „zametou pod koberec.“

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při požáru obytného domu Granfell Tower zemřelo na 80 lidí. | Zdroj: Reuters

Asi 150 obyvatel, kteří přežili inferno na Grenfell Tower, žádá mnohem širší rozměr veřejného vyšetřování, které ministerská předsedkyně slíbila.

V dopise Therese Mayové vyzývají taky k tomu, aby v čele vyšetřování stál někdo jiný, než někdejší soudce sir Martin Moore-Bick.

Ten byl coby soudce Odvolacího soudu podepsaný pod případem, kdy byla sociálně slabá rodina proti své vůli přestěhovaná na místo vzdálené 50 mil od původního bydliště.

Taky se lidem nezamlouvá jeho dosavadní specializace na obchodní právo. Proti tomu, aby vedl vyšetřování, jsou i někteří labourističtí poslanci. Podle poslankyně Emmy Dentové-Coadové je Moore-Bick technokrat, který nemá důvěru přeživších.

Přeživší z Grenfell Tower, které zastupuje skupina právníků a advokátů z řad národnostních menšin, také tvrdí, že britská vláda zareagovala na tragédii neadekvátně, podobně jako radní v londýnské čtvrti Kensington a Chelsea.

Kabinet potvrdil, že všichni lidé, kteří se ze západolondýnského věžáku zachránili, budou mít do středy nabídku důstojného ubytování. Úřady mezitím uvedly, že protipožárním testům nevyhověly vzorky vnějšího pláště z celkem 181 výškových budov v Británii.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme