Britské město zasadí hrušeň z Lidic. 'Dokazuje vítězství nad silami temna,' říká místní obyvatel

Málokterá dvě místa na Zemi váže tak silný vztah jako středočeské Lidice a severoanglický Stoke on Trent. Pouto vede až do druhé světové války, kdy po vypálení vesnice nacisty zorganizovali angličtí horníci celonárodní sbírku na její obnovu. Na důkaz přátelství v úterý před radnicí na severu Anglie zasadí hrušeň z Lidic.

Stoke on Trent Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrušeň (ilustrační foto) | Foto: KRiemer/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Není to hrušeň ledajaká, je to štěp ze stromu, který jako jediný přežil nacistické běsnění v Lidicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britské městečko zasadí hrušeň z Lidic. 'Dokazuje vítězství nad silami temna,' říká místní obyvatel. Natáčel zpravodaj Jaromír Marek

„Je to výraz naděje, důkaz vítězství nad silami temna. Pro nás, obyvatele Stoke je to také výraz přátelství s českými Lidicemi,“ říká pro Radiožurnál Alan Gerrard, který se propojení mezi oběma obcemi snaží udržet při životě.

Málokdo ví, že to byli právě britští horníci, kteří významnou měrou finančně přispěli k obnově vesnice vypálené nacisty.

Už v roce 1942 právě tady vznikla kampaň nazvaná Lidice musí žít. Filmový týdeník z roku 1942 připomíná návštěvu prezidenta Edvarda Beneše ve Stoke. Na viktoriánské radnici vlaje československá vlajka a Beneše vítají angličtí vojáci i horníci.

'Když ztratíte rodinu, ztratíte všechno.' Pamětníci vzpomínají na zkázu Lidic

Číst článek

„Stoke on Trent byl vždy hornické město. Když se tady lidé dozvěděli o tragickém osudu svých kolegů horníků, rozhodli se pomoci, pomoci lidem, které nikdy neviděli, lidem v daleké zemi. Byl to výraz velké solidarity,“ dodává Gerrard.

Peníze, které se v Británii vybraly, zaplatily z velké části stavbu nových Lidic. Zmínka o tom ale záhy z učebnic dějepisu zmizela.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme