Lidové bouře v Egyptě ztrácejí na síle. Cestovky přesto ruší zájezdy

Život v Egyptě se částečně vrací k normálu. Dnes například obnovily provoz banky ve velkých městech, které byly dosud zavřené kvůli demonstracím proti vládě Husního Mubaraka. Celkově ale v zemi trvá patová situace, která se promítá i do turistického ruchu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pláž

pláž | Foto: Hana Hikelová

Protesty Egypťanů vstupují do třetího týdne a hlavní káhirské náměstí odmítají opustit aktivisté, kteří požadují okamžitou prezidentovu rezignaci. Vláda podle nich nenabídla dostatečné ústupky ani na včerejší schůzce několika opozičních skupin s viceprezidentem Sulajmánem. Z jednání vzešel návrh na zřízení expertního výboru, který má připravit ústavní změny před letošními prezidentskými volbami.

Současná situace se promítá i do turistického ruchu, který je pro egyptskou ekonomiku zásadní. Řada cestovních kanceláří prozatím zrušila zájezdy. Včera se vrátili domů i poslední čeští turisté. V jednom z hlavních letovisek na břehu Rudého moře v Hurgadě ale mnoho dalších rekreantů zůstalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom jak nepokoje v Egyptě ovlivnily turistický průmysl, jsme v Ozvěnách dne hovořili se zvláštním zpravodajem v Hurgadě Ondřejem Boudou.

V Hurghadě je také zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda. Jak uvedl v Ozvěnách dne, v letovisku je stále živo, i když v omezené míře. „Předevčírem tu přistálo sedm letadel britských turistů, v hotelích jsou například Němci či Rusové, kteří navzdory krizi nadále přilétají,“ přiblížil.

Přesto jsou místní cestovní kanceláře, operátoři, partneři zahraničních kanceláří nervózní z výpadku mnoha zájezdů. „ Řada zemí podobně jako Česko zrušila zájezdy a to se projevuje na fungování města – na plážích je spousta místa, obchody omezují provoz a některé hotely zavírají,“ přiblížil.

Zároveň dodal, že cestovní kanceláře i místní velcí podnikatelé mají dostatečné finanční rezervy, aby nějakou dobu bez turistů přežily. Hůř jsou na tom podle něj obyčejní Egypťané, které turismus živí.

„Ať už jsou to číšníci či průvodci po památkách. Z nich docela velká část přichází o práci a v Egyptě prakticky neexistuje ani sociální systém ani zákoník práce. Samozřejmě pokud se turisté vrátí, tak všichni práci získají zpět. Proto tady všichni doufají, že se tak stane co nejdříve,“ uvedl.

V Hurghadě protestovali za Mubáraka

Doplnil také, že většina lidí v Hurghadě je na straně prezidenta Mubáraka, díky kterému do země proudí stále více turistů.

„Vláda investovala obrovské částky do rozvoje turistického ruchu. Takže ve městě byla jediná demonstrace na jeho podporu. Nezaznamenal jsem zde žádné nepokoje ani rabování,“ přiblížil situaci zvláštní zpravodaj ČRo v Hurghadě Ondřej Bouda.

Katarína Brezovská, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme