Lídr katalánských separatistů přiznal, že volby nevyřešily, co měly

Už to vypadalo, že odtržení Katalánska od Španělska nabere rychlý spád. V nedělních regionálních volbách bylo těžké najít nějaké jiné téma, než právě osud tohoto ekonomicky významného španělského regionu. Separatistické strany sice zvítězily a mají většinu. Jenže voličům se to podařilo pořádně zamotat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf nejsilnější katalánské strany Convergència i Unió Artur Mas.

Šéf nejsilnější katalánské strany Convergència i Unió Artur Mas. | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Dosavadní šéf regionální katalánské vlády a lídr tradiční místní strany Artur Mas ve své řeči po zveřejnění výsledků opatrně přiznal, že volby nevyřešily to, co měly.

„Někdo si může myslet, že ten, kdo svolal předčasné volby, ztratil podporu voličů, a že tedy bylo zbytečné svolávat lidi k urnám. Myslím si ale, že to stálo za to, a nelituju toho,“ prohlásil Mas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Katalánsku na místě sledoval zvláštní zpravodaj Radiožurnálu David Koubek

Byl to totiž on, kdo rozpustil parlament v polovině volebního období. S centrální španělskou vládou se nejdřív nedohodl na větší daňové autonomii. Využil obrovského nárůstu separatistických nálad mezi katalánskými obyvateli, z referenda o odtržení od Španělska udělal hlavní bod volebního programu a měl ambici s ním získat absolutní většinu v katalánském parlamentu.

Jenže místo toho, aby jeho strana získala, naopak o pětinu svých poslaneckých křesel přišla. Strana lidová, která vládne celému Španělsku, si zato může mnout ruce. Volební strategii Artura Mase označuje za fiasko a chce, aby uznal svou chybu.

„Velký poražený v těchto volbách je ten, kdo je sám svolal,“ konstatovala lidovecká kandidátka číslo jedna v katalánských volbách Alicia Sánchez Camacho.

Vítězná strana Artura Mase bude muset po předčasných volbách vytvořit koalici. Vládnout by mohla s Katalánskou republikánskou levicí, která skončila druhu a také chce samostatnost Katalánska.

Nejvíce byl v kampani vidět charismatický Artur Mas, dosavadní katalánský premiér | Foto: David Koubek

Jenže na dalších tématech už se s Masovou stranou neshodne. Například na způsobu, jak řešit velké zadlužení katalánské vlády nebo vysokou nezaměstnanost, která přesahuje 22 procent. Levicová strana rozhodně nebude souhlasit se škrty, které Artur Mas v uplynulých dvou letech zaváděl.

Referendum o nezávislosti obě strany chtějí, a nejen ony. Separatisté budu mít v novém parlamentu v součtu dvě třetiny křesel. Jeden z těch hlavních "nových" motivů pro samostatnost zůstává.

„Od spousty obyčejných lidí nebo místních podnikatelů jsem v Katalánsku neustále slyšel, že si centrální vláda v Madridu od Katalánska víc bere, než dává, málo investuje do silnic nebo železnic v regionu. A hodně lidí už toho má dost, zvláště v tak těžké hospodářské situaci.“

„A říkali mi to i lidé, kteří jsou proti nezávislosti,“ popisuje nálady Katalánců zpravodaj David Koubek, který volby na místě sledoval. Osud referenda ale bude záviset na povolebním vyjednávání.

S katalánskou identitou je, jak známo, významně spojen i slavný fotbalový klub FC Barcelona. Když nastoupil 7. října proti Barceloně Real Madrid, tak byly na Camp Nou samé žlutočervené vlajky a celý stadion křičel, že chce nezávislost.

Typických katalánských žlutočervených vlajek vůbec přibývá a kdo pojede do Barcelony, určitě si jich všimne.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme