Lídři Afghánistánu, Pákistánu a Británie zvou Tálibán k jednáním o míru

Úplné stažení zahraničních vojáků z Afghánistánu koncem roku 2014 by bylo selháním. Během vrcholné schůzky ve Velké Británii to řekl afghánský prezident Hamíd Karzáí. Ten jednal se svým pákistánským protějškem Asífem Alím Zardárím i se svým hostitelem, britským premiérem Davidem Cameronem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: Reuters

Cameron vyzval radikální hnutí Tálibán k přímé účasti na mírových rozhovorech o Afghánistánu. Trio Cameron, Karzáí a Zardárí podpořilo plán na otevření politické kanceláře Tálibánu v katarském Dauhá.

Podle britského premiéra se na schůzce podařilo dohodnout dříve nemyslitelnou úroveň spolupráce mezi Afghánistánem a Pákistánem. Ta se má týkat hlavně období po stažení většiny zahraničních vojáků z Afghánistánu.

Hamíd Karzáí v rozhovoru pro BBC prohlásil, že nechce opakovat chyby, ke kterým došlo po stažení sovětských jednotek ze země před čtvrt stoletím.

Karzáí také odpustil britskému princi Harrymu nedávné výroky, v nichž Harry válku v Afghánistánu přirovnal k počítačovým hrám.

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme