Lídři dvou nejsilnějších řeckých stran slibují, že budou škrtat i po volbách

Řecko bude dál šetřit i po nedělních volbách. Prohlásili to lídři dvou největších stran - konzervativců a socialistů Antonis Samaras a Evangelos Venizelos. Očekává se, že obě strany uzavřou po volbách koalici. Zatím ale není jisté, zda budou mít v parlamentu většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký parlament, Atény | Foto: europa.eu

„V neděli se rozhodne, zda zůstaneme v Evropě a eurozóně, nebo zda necháme zemi zbankrotovat." Těmito slovy varoval voliče lídr socialistů Evangelos Venizelos.

Stejně tak jasně deklaroval i předseda konzervativní strany Antonis Samaras, že úsporný program nadiktovaný Řecku je nesporný. O jeho podobě chce ale Samaras po volbách znovu diskutovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Atén se přihlásil zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák

Taková prohlášení neslyší německý ministr financí Wolfgang Schäuble rád. Na jih Evropy vzkázal, že pokud si Řekové zvolí vládu, která nedostojí mezinárodním závazkům, Řecko za to ponese následky.

Podle průzkumů většina Řeků chce, aby jejich země zůstala v eurozóně. Nelíbí se jim ale drastické škrty, ke kterým se země zavázala výměnou za finanční pomoc. Případná nová proevropská vláda bude každopádně muset už v červnu prosadit úspory ve výši 11 miliard eur.

Do parlamentu zřejmě zamíří extrémisté

Do parlamentu se nejspíš dostane daleko víc stran než v minulosti, kdy si dvě největší strany pravidelně rozdělovaly okolo 70 až 80 procent hlasů. Tentokrát jich možná nebudou mít ani polovinu.

Uspět by mohlo až 8 stran – od radikální levice až po krajně pravicovou neonacistickou stranu. Pro mnoho Řeků je to velké a nepříjemné překvapení. Potvrzuje se, že krize a sociální nerovnosti přejí extremismu.

Igor Maňour, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme