Lídři EU budou jednat o migrační krizi. Merkelová sází na dohodu EU s Tureckem

Za problémy s registrací uprchlíků na řeckých ostrovech může podle Athén Evropská unie. Podle řeckého ministra pro migraci nedodala včas registrační přístroje a lidi pro evidenci uprchlíků a pro zajišťování falešných dokumentů. Úspěšnost Řecka při ochraně schengenských hranic budou hodnotit lídři EU na summitu v Bruselu. Německo se chce dál soustředit na obranu řecko-turecké hranice a záložní plán Visegradské čtyřky na posílení ochrany jižních hranic Makedonie a Řecka kritizuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU | Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová spoléhá na řešení uprchlické krize dohodou Evropské unie s Tureckem. Bude to prosazovat i na dnešním a zítřejším summitu evropských lídrů. Osmadvacítka by se podle kancléřky měla soustředit na ochranu řecko-turecké námořní hranice a neměla by stavět ploty na pevnině.

Přísnější ochranu makedonských a bulharských hranic s Řeckem prosazují země Visegrádské čtyřky. I Česká republika ale podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL spoléhá hlavně na Řecko a Turecko.

„Ale zároveň je zodpovědné být připraveni na to, pokud by to selhalo a nefungovalo. Je evidentní, že za více než rok tam k žádnému dramatickému posunu nedošlo a je potřeba určitě vyvinout na Ankaru i na Atény jasný nátlak, protože takhle to dál nejde,“ zdůraznil.

Českou vládu podporuje i opoziční ODS. Její europoslanec Jan Zahradil v obou plánech nevidí rozpor.

„Opravdu tu německou podrážděnost nechápu. Možná to pramení z toho, že si paní Merkelová uvědomila, že svými nepromyšlenými výroky k té situaci hodně přispěla a že teď to nechce připustit a že se snaží házet vinu na někoho jiného,“ uvedl.

Lídři zemí Evropské unie na summitu v Bruselu zhodnotí, jestli dohoda s Tureckem o omezení migrace do Evropy funguje. Zároveň mají posoudit, jestli Řecko zlepšilo ochranu vnější evropské hranice.

Řekové na to dostali tři měsíce. Musejí také zajistit registraci všech uprchlíků a jejich umístění do takzvaných hotspotů, tedy velkých center na pěti řeckých ostrovech.

Podle Řeků už fungují čtyři hotspoty a poslední pátý bude plně v provozu do konce týdne.

Případné vyloučení Řecka z Schengenu by podle předsedy evropských summitů Donalda Tuska nic neřešilo, protože uprchlíci a migranti by přicházeli dál.

„Jejich počty se v posledních dnech výrazně snížily. Unie chce ale nejdřív vidět, jestli je to jen díky horšímu počasí, nebo zda Turci skutečně zasáhli proti pašerákům lidí,“ upozornil Tusk.

Dalším tématem nadcházejícího evropského summitu bude jednání o britských požadavcích na reformu Evropské unie.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme