Lídři EU mají schválit program partnerství s východními sousedy

Zvládání hospodářské krize, nová světová finanční architektura a energetická bezpečnost. To jsou některá z hlavních témat vrcholné schůzky evropské sedmadvacítky v Bruselu. Summit hlav států a vlád Unie má také přijmout projekt Východního partnerství - těsnějších vztahů se šesti postsovětskými republikami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

Lídři sedmadvacítky by měli schválit společný česko-polsko-švédský projekt pro intenzivnější vztahy s východními sousedy Unie. Jde o Arménii, Azerbajdžán, Gruzii, Moldavsko, Ukrajinu a Bělorusko. U toho ale hodně záleží na postoji jeho vlády k dodržování lidských práv a demokratických standardů. Unie zvažuje, jestli je do projektu zapojí.

Východní partnerství počítá s budováním užších vztahů s těmito zeměmi a postupným odstraňováním obchodních bariér. Má přinést také zjednodušení vízového režimu a usnadnění přístupu studentů a podnikatelů k unijním programům. Oficiálně se má Východní partnerství zrodit na summitu v Praze 7.května.

Summit bude i o dodávkách energie

Jednou z hlavních priorit Evropské unie musí být bezpečnost energetických dodávek. Unie se ale přesto nemůže dohodnout na podpoře konkrétních projektů. Unie už dlouho zdůrazňuje: pro energetickou bezpečnost je zásadní plynovod Nabucco. Ten má do Evropy přivést plyn z oblasti Kavkazu a omezit tak závislost na ruských dodávkách. Evropská komise chce na energetické projekty rozdělit skoro 4 miliardy eur.

Členské země se ale hádají o konkrétní podobě návrhu. Výslovná podpora pro Nabucco dokonce z poslední kompromisní verze vypadla. Pokud evropští lídři celý balíček schválí, získá Česko skoro miliardu korun na výstavbu zásobníků pro zemní plyn.

Finanční injekce nebo regulace?

Evropští lídři mají na dnešním a zítřejším summitu dohodnout také společnou pozici Unie před dubnovou schůzkou dvaceti hlavních světových ekonomik v Londýně. Spojené státy chtějí, aby se prioritou G-20 staly nové finanční injekce upadajícímu hospodářství.

Jenže návrh závěrů evropského summitu, který má Český rozhlas k dispozici hovoří jasnou řečí: Evropa dává přednost regulaci. Nové povzbuzení ekonomiky není v tuto chvíli podle Unie zapotřebí.

Milan Kopp, Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme