Lídři EU se dohadují o rozpočtu, novináři se připravují na dlouhou noc

V Bruselu začíná bitva o necelý bilion eur. Tak velký by měl být totiž rozpočet Unie na příštích sedm let. Evropští lídři by se dnes měli dohodnout na tom nejtěžším. Kdo do něj kolik přisype a kdo z něj kolik dostane. Jestli se Česku podaří získat lepší podmínky a dohodu nebude vetovat, se od Českého rozhlasu samozřejmě dozvíte jako první. Na závěry summitu budou možná až do rána čekat naši zpravodajové. A jak si hodiny čekání v zákulisí vrcholné schůzky novináři krátí?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři před začátkem summitu zpovídají francouzského prezidenta Francoise Hollandea | Zdroj: Reuters

„Nejlepší vynález pro zabíjení času je Twitter. Každý by samozřejmě chtěl být přímo při jednání; mám kontakty v delegacích, kterým můžu psát nebo volat pro aktuální informace, které pak tweetuju,“ říká šéf bruselské kanceláře deníku Financial Times Peter Spiegel.

O nějakém poflakování nemůže být samozřejmě řeč. Stoprocentně se snaží čas využít také redaktor listu Le Monde Phillipe Ricard:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá čekání na výsledky jednání v zákulisí summitu, zjišťovala zpravodajka ČRo Silvie Třeslínová

„Neřekl bych zrovna, že zabíjet čas je ten správný výraz. I když si povídám s kolegy, sbírám vlastně informace. Také obvolávám nějaké své kontakty a zároveň už začínám psát, protože napsat celý článek po probdělé noci se fakt nedá,“ přidává svou zkušenost Ricard.

Podle zákulisních informací se dnešní jednání velmi protáhne. Potvrdil to i technický pracovník Guiseppe. Ten totiž po pětadvaceti letech strávených v zákulisí summitu vždy nejpřesněji odhadne, kdy jednání skončí. A jak to vidí dnes?

„Bude to až do rána. Skončí to mezi čtvrtou až šestou hodinou,“ tvrdí Guiseppe.

Konec prý vždy odhaduje podle drbů delegací a taky poslouchá, co se říká v zákulisí. Například kdy se státníci chystají odjet. Je to zkrátka o zkušenostech.

„Od jedné, kdy máme uzávěrku, už tweetuju tak maximálně výsledky sportů v Americe. Takže mezi jednou a pátou už budu zralý na sebevraždu,“ těší se na dlouhou noc Peter Spiegel.

Silvie Třeslínová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme