Lídři Evropské unie si srovnávají priority
Jak čelit globalizaci a ustát ostrou soutěž se Spojenými státy, Čínou nebo Indií - o tom se právě v těchto chvílích radí v královském paláci Hampton Court u Londýna politické špičky evropské pětadvacítky. Premiéři nových členských zemí by ale chtěli protlačit na program hlavně otázku příštího sedmiletého rozpočtového výhledu. Ve hře jsou totiž peníze z evropských fondů, o které by mohli nováčci kvůli prodlevám v jednání přijít.
Summit se odehrává v době, kdy unie zažívá těžkou krizi, připomíná europoslanec za ODS Milan Cabrnoch. "V evropských institucích panuje taková blbá nálada, nejistota, dezorientace. Evropská unie je možná lodí, která se kymácí na vlnách a nejede žádným směrem. V tuto chvíli to není určitě dobře. Sám bych si přál, aby ten směr byl ještě za britského předsednictví znovu nalezen, abychom si řekli, co opravdu chceme, kam směřujeme," doplnil.
Blair to vidí jasně, musíme začít tím, že si srovnáme priority: "Máme v záměru se nejdříve shodnout na správném směru, kterým by se evropská ekonomika měla ubírat." Včera nastínil šestibodový plán, na kterém by měla unie stavět, pokud by chtěla ekonomicky uspět.
Hlavní prioritou je pro něj věda. Proto navrhuje zřídit evropskou radu pro výzkum. Kromě toho se chce soustředit například také na propojení univerzit a byznysu či na zásobování energiemi. Teprve potom, co si evropští lídři promyslí kudy dál, můžou se podle Blaira bavit o způsobu financování, tedy příštím sedmiletém rozpočtovém výhledu.
To by si ale premiéři nových členských zemí přáli probrat už dnes, jak dosvědčuje předseda české vlády Jiří Paroubek: "V této otázce jsem byl v předchozích týdnech velmi aktivní, nicméně Británie příliš netouží po tom, aby tato otázka byla projednávána právě na tomto summitu. Určitě ale kuloárně projednávána bude, a to je velmi důležité."
Britský premiér včera řekl, že by k dohodě o rozpočtovém výhledu rád dospěl už v prosinci, což by nováčky uspokojilo.
Summit nemá přesně vymezený program, jen debatní okruhy. Proto se na jednací stůl může vedle podpory konkurenceschopnosti a tlumení sociálních otřesů dostat i zlepšení spolupráce v boji proti ptačí chřipce nebo nelegální migrace.