Lídři hlavních britských stran chtějí přesvědčit Skoty, aby odmítli samostatný stát

Do kampaně před nadcházejícím referendem o nezávislosti se dnes přímo ve Skotsku zapojí předsedové tří hlavních britských politických stran. David Cameron, Ed Miliband a Nick Clegg se mimořádně dohodli na zrušení premiérských interpelací. Pokusí se na poslední chvíli přesvědčit skotské voliče, aby nehlasovali pro samostatný stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Foto: Jiří Hošek

Dnes pro mě není tím správným místem Westminster a premiérské interpelace, nýbrž Skotsko, říká britský premiér David Cameron.

„Budu tam naslouchat lidem a mluvit s nimi. S ostatními předsedy máme každý svůj způsob, jak vyjádřit, že ve společném státě je nám nejlépe," komentoval nezvyklou iniciativu tří stranických lídrů Cameron.

Kampaň odpůrců nezávislosti je ve stavu naprostého rozpadu a paniky, zhodnotil první skotský ministr Alex Salmond.

„Nepamatuju si žádnou jinou kampaň, která by se zhroutila tak velkolepým způsobem," komentoval snažení soupeřů Salmond.

Mezitím Buckinghamský palác kategoricky popřel, že by se královna Alžběta II. snažila ovlivnit výsledek referenda. Některá média přinesla informaci, že se panovnice strachuje o výsledek hlasování.

Podle posledních průzkumů totiž hrozí, že se 307 let staré pouto mezi Skotskem a zbytkem země přetrhne.

Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září 2014. Bude v něm položena pouze jedna otázka, a to ve znění: „Should Scotland be an independent country?“, v češtině přibližně „Mělo by Skotsko být nezávislou zemí?“

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme