Lídři Itálie a Francie budou jednat o nelegální migraci z Afriky

V Římě se dnes koná italsko-francouzský summit. Francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v italské metropoli doprovodí několik ministrů a poradců. Hlavním tématem summitu bude otázka přistěhovalectví a s ní související možné změny Schengenské dohody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská pobřežní stráž zachytila loď s běženci ze severní Afriky u ostrova Lampedusa

Italská pobřežní stráž zachytila loď s běženci ze severní Afriky u ostrova Lampedusa | Zdroj: ČTK

Otázek, kvůli kterým se vytvořilo značné napětí ve vztazích mezi Francií a Itálií, je více a není vůbec jisté, že se na summitu podaří je překonat.

V současné době je ale problémem, který znepokojuje nejvíce, migrační vlna z Tuniska mířící přes Itálii převážně do Francie. Italové dali desetitisícům Tunisanů povolení k dočasnému pobytu, aby mohli dojet za svými známými a příbuznými v Evropě. Ti většinou zamířili do Francie, ale vlaky s nimi na hranicích zastavili francouzští policisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O italsko-francouzském summitu k migraci jsme mluvili na Rádiu Česko s europoslanecem za ČSSD Liborem Roučkem.

Podle italského ministra vnitra Roberta Maroniho na to neměla Paříž právo. „Dali jsme jim všechny potřebné cestovní doklady. Evropská komise uznala, že se Itálie řídí schengenskými pravidly. Ta zaručují svobodný pohyb obyvatelstva,“ ohradil se Maroni.

Nicolas Sarkozy má ale jiný názor. Nařídil svým právníkům, aby přezkoumali Schengenské smlouvy, které zaručují volný pohyb osob po Evropské unii. Francie upřesnila, že platnost Schengenské dohody nehodlá pozastavit, ale bude požadovat jisté změny. V první řadě možnost obnovit kontroly na hranicích v mimořádných situacích, jako je právě velká migrační vlna.

Rouček: Současná krize Schengen neohrozí

Jak na Rádiu Česko uvedl europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který je shodou okolností právě v Paříži, současná krize s uprchlíky by neměla ohrotit schengenský systém. „Systém umožňuje, pokud je zde vážné ohrožení vnitřního pořádku a podobně, zavést na jeden měsíc přechodná opatření. Ale já jsem toho názoru, že několik tisíc uprchlíků toto nebezpečí nepředstavuje,“ uvedl.

Itálie žádá Evropu o společné hlídkování na moři u zemí, z kterých migranti připlouvají. V obou zemích velká část veřejnosti nechce tolerovat další imigraci. Obě země budou také požadovat, aby Evropská unie přehodnotila svůj přístup k imigraci a zreformovala sociální otázku globalizace.

Podle Roučka je především potřeba, aby se Evropská unie věnovala společné azylové politice. „Doposud nemáme pravidla na společný azyl. Pak to vypadá tak, že v některé zemi uprchlíci azyl dostanou jedndušeji než v té druhé. Takže tady je potřeba to sjednotit, aby platila jasná pravidla,“ uvedl.

Vědunka Lunardi, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme