Lídři palestinské samosprávy přiletěli za Arafatem

Tři přední palestinští představitelé dorazili do Francie, kde se chtějí přesvědčit o zdravotním stavu prezidenta Jásira Arafata. O tom, jestli budou mít příležitost Arafata navštívit, ale rozhodne jeho manželka Suha. Podle francouzských zákonů má totiž jako jediná právo schválit nebo odmítnout zveřejnění informací o jeho zdraví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat

Jásir Arafat | Zdroj: ČTK

Suha Arafatová ale obvinila přední palestinské představitele z intrik proti svému muži. Ti trvají na tom, že Palestinci mají právo na informace o zdravotním stavu předsedy autonomie. Lékař Christian Estripeau z vojenské nemocnice v Percy na předměstí Paříže, kde se Arafat léčí, v pondělí znovu vydal jen velmi strohé prohlášení o jeho zdravotním stavu:"Prezident Arafat byl hospitalizován kvůli krevní anomálii, po pěti dnech si jeho zdravotní stav vyžádal přesun na jednotku intenzivní péče. Tam stále zůstává a jeho stav je stabilizovaný. Pro prezidenta platí zákaz návštěv."

Palestinský premiér Ahmad Kurája, generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny Mahmúd Abbás, ministr zahraničí Nabíl Šás a předseda parlamentu Ravhí Fattúh chtěli původně cestu zrušit - kvůli výrokům Arafatovy manželky Suhy. Ta je v médiích obvinila z intrik proti svému muži.

O vyslancích ještě před jejich příjezdem doslova prohlásila, že ho "jedou pohřbít zaživa" a že si chtějí uzurpovat jeho moc. Palestinské vedení zvažuje Arafatův přesun do káhirské nemocnice, odkud by mohl být v případě úmrtí převezen rychleji domů. Podle muslimských zvyklostí se pohřeb musí konat druhý den po smrti.

Představitelé palestinských hnutí mezitím jednali o problémech bezpečnosti na autonomních územích a nástupnictví. Národní bezpečnostní rada se rozhodla zavést plán na obnovení práva a pořádku, který počítá s rozmístěním většího počtu bezpečnostních sil. Militantní aktivisté nebudou smět nosit zbraně s výjimkou zásahů při místních nepokojích nebo při případných konfrontacích s Izraelem.

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme