Lídři Spojených států a Evropské unie jednají ve Washingtonu

Na okraji mediálního zájmu je prozatím summit Evropské unie a Spojených států, který začal ve Washingtonu. Prezident Bush přivítal v Bílém domě nejvyšší představitele Unie včetně předsedy Evropské komise Jose Barrose a předsedy Evropské rady, lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

O zahraniční politice tam jedná také Javier Solana. Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Američané chtějí silnou evropskou Unii.

Po neúpěšném summitu pětadvacítky se na pravidelném evropsko-americkém summitu chtějí Američané především ujistit, že Unie není oslabena a je schopna účinně napomáhat při řešení mezinárodních problémů.

Spojené státy se obávají, aby Unie nezabředla do vnitřních sporů a přejí si silného evropského partnera, který jim je ochoten pomoci na Blízkém východě, v Iráku, Íránu a v Afghánistánu.

Prioritou je stále boj proti teroru. V obchodní oblasti jde o vyřešení řady translantických obchodních sporů, jakým byl v poslední době ten okolo poskytování subvencí konstruktérům letadel.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme