Lídři států ve Washigtonu řeší, jak zbavit svět hrozby jaderného terorismu

Lídři více než padesáti zemí světa ve Washingtonu debatují o tom, jak zabránit teroristům získat jaderný materiál. Jde o poslední jaderný summit, který během svého funkčního období svolal americký prezident Barack Obama. Omezení jaderné hrozby si jeho vláda vytkla jako jednu z priorit. Na jednání je i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderný summit ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Riziko jaderného terorismu podle účastníků summitu rozhodně není zažehnané, což připustil i prezident Barack Obama.

Podle něj není pochyb o tom, že kdyby se nějaký šílenec, jak doslova řekl, dostal k jaderné bombě nebo jadernému materiálu, použil by je k zabití co největšího počtu lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lídři států ve Washigtonu řeší, jak zbavit svět hrozby jaderného terorismu. Summit sleduje i zpravodajka Lenka Kabrhelová

Právě o tom, jak zabránit teroristům nebo komukoliv jinému zmocnit se citlivého materiálu, intenzivně debatuje ve Washingtonu pět desítek státníků v čele s Barackem Obamou.

Česko je podle premiéra Bohuslava Sobotky zemí, která má co nabídnout. „Tady si myslím, že Česká republika patří mezi země, které udělaly hodně, a jsme schopni také nabídnout expertízu a také pomáháme některým dalším zemím. Čili naše role je tady aktivní,“ uvedl Sobotka.

Na okraj summitu získala Česká republika ocenění za to, že se jako jedna z necelých dvou desítek zemí světa dokázala úplně zbavit vysoce obohaceného uranu.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme